Beagle – towarzysz do zabaw i obrońca rodziny
Beagle od wieków używany do polowań, stał się obecnie ulubionym psem domowym. Przyjazny, łagodny jest świetnym towarzyszem zabaw, a jednocześnie doskonałym obrońcą rodziny.
Beagle od wieków używany do polowań, stał się obecnie ulubionym psem domowym. Przyjazny, łagodny jest świetnym towarzyszem zabaw, a jednocześnie doskonałym obrońcą rodziny.
Beagle ma wesołe usposobienie, jest pełen energii, aktywny i żywiołowy. Uwielbia się bawić. Z racji głęboko zakorzenionego instynktu ma dużą potrzebę eksploracji otoczenia. Każdego dnia potrzebuje sporej dawki ruchu. Jest idealnym kompanem dla wszystkich osób lubiących aktywny tryb życia i długie spacery po parku, lesie, polu. Nie lubi samotności, źle znosi brak towarzystwa. Jest bardzo oddany i mocno przywiązuje się do właściciela. Jest doskonałym przyjacielem dla nieco starszych dzieci. Ma radosne, łagodne usposobienie. Z tej racji nie nadają się do stróżowania. Doskonale odnajduje się w towarzystwie innych psów, bez względu na ich wiek, rasę i wielkość. Lubi przewodzić w grupie, dlatego z pewnością podejmie próbę podporzadkowania sobie wszystkich domowników. Ze względu na tę cechę w wychowaniu wymaga konsekwencji i stanowczości.
Oto sugerowane rozmiary, jakie będą pasować na dorosłe psy tej rasy. Zostały dobrane na podstawie długoletniego doświadczenia w szyciu akcesoriów oraz najczęstszych wyborów innych opiekunów psów tej rasy. Pamiętaj, tylko zmierzenie da 100% pewność - każdy pies jest inny.
Beagle to rasa należąca do sekcji psów gończych.
Zachłanność beagle’a w kwestii jedzenia nie zna granic, jest po prostu ogromnym łakomczuchem. Należy uważać w tym względzie, ponieważ brak umiaru w jedzeniu może doprowadzić do ich nadwagi i otyłości, które pociągną za sobą kolejne problemy zdrowotne. Należy unikać podawania mu reszek ze stołu. W celu poskromienia tego niesamowitego apetyt, należy bardzo rozsądnie racjonować żywność. Najlepiej przyrządzać je samodzielnie, starając się aby posiłki były bogate w składniki odżywcze. Dbając o dobrze zbilansowaną dietę można wzbogacić ją preparatami z wapniem oraz witaminami. W okresie linienia przydatne będą wszelkie suplementy, które posiadają biotynę.
Beagle są inteligentne, sprytne, ale bywają także uparte. W sprzyjającej okazji chętnie postawią na swoim. Szkolenie takiego czworonoga wymaga, więc przede wszystkim cierpliwością i konsekwencji. Ponieważ psy tej rasy są wrażliwe, przyjazne, szkolenie powinno mieć charakter łagodny i dostarczać im pozytywnych bodźców. Najlepiej połączyć go z zabawą i ulubioną formą nagradzania. Poddawane nużącym, męczącym ćwiczeniom stają uparte, zamknięte. Należy podkreślić, że całkowite posłuszeństwo w przypadku tych czworonogów jest bardzo trudne do osiągnięcia. Z pewnością sprawią znacznie mniej kłopotów swoim właścicielom po długim spacerze, gdy są wybiegane.
Beagle są silnymi psami i zazwyczaj cieszą dobrym zdrowiem. Pomimo, iż są odporne na warunki atmosferyczne nie powinny przebywać poza domem przez cały rok. Zimą psu należy zapewnić ciepłe pomieszczenie, latem miejsce osłonięte od słońca. W każdej porze roku należy zapewnić mu znaczną porcję ruchu na świeżym powietrzu, zabierając go na długie spacery. Psy tej rasy nie wymagają czasochłonnej pielęgnacji sierści, wystarczy wyczesywanie jej raz w tygodniu. Natomiast podatne na infekcje bakteryjne długie, zwisające uszy wymagają regularnego czyszczenia. Najczęstszymi problemami zdrowotnymi tej rasy są kłopoty z oczami, czyli wypadanie gruczołu trzeciej powieki (najczęściej u szczeniąt) oraz u starszych osobników zaćma czy jaskra. Psy tej rasy z powodu sporego apetytu mają dużą skłonność do tycia, dlatego powinny mieć ograniczony dostępu do jedzenia.
Shih tzu to mały i elegancki piesek z charakterem. Nazwę oraz wygląd dzisiejszego shih-tzu zawdzięczamy chińskiej cesarzowej Tzu Shi, która osobiście nadzorowała hodowlę ponad dwustu psów tej rasy. Po jej śmierci pałacowe hodowle rozproszyły się , co doprowadziło do powstania kolejnych krzyżówek. W miarę upływu czasu hodowle stały się zakazane, a kiedy w Chinach nastąpił rząd komunistyczny rasę wytrzebiono, uznając ją za zbytek i pozostałość po cesarstwie. Dopiero w latach 30-tych XX wieku rasa shih tzu pojawiła się w Europie, a w Polsce pierwszy pies tej rasy pojawił się w 1981 roku.
Choroba Addisona u psa, czyli niedoczynność kory nadnerczy, to poważne schorzenie hormonalne, które może prowadzić do groźnych dla życia powikłań. Objawy są często niespecyficzne i mogą przypominać inne choroby, dlatego wczesna diagnoza jest kluczowa. W tym artykule omówimy najczęstsze objawy, metody diagnozy i sposoby leczenia, a także podpowiemy, jak opiekować się psem cierpiącym na to schorzenie. Właściwa terapia pozwala czworonogowi prowadzić normalne i szczęśliwe życie, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę i jak szybko reagować.
Buldog francuski to niewielkich rozmiarów pies o charakterystycznej, korpulentnej budowie. Jaki temperament mają buldożki i w jaki sposób doszło do powstania opisywanej rasy?