Akita amerykańska – lojalna i odważna

Akita amerykańska – lojalna i odważna

Akita amerykańska jest rasą psów dużych, znanych z mądrości, szlachetności, a także ze szczególnej lojalności wobec właściciela. Niezwykła inteligencja i odwaga akity amerykańskiej czynią czworonoga tej rasy doskonałym zwierzęciem domowymi, stróżem, psem służbowym oraz terapeutycznym.

Akita amerykańska

Akita amerykańska – opis rasy

Pierwotnie akity hodowano w rodzimym Kraju Kwitnącej Wiśni jako królewskie psy stróżujące i myśliwskie. Akita została sprowadzona do Ameryki po II wojnie światowej przez żołnierzy USA wracających z wojny. Od tego czasu rasa ta ewoluowała, dostarczając silne psy, które znajdują coraz więcej entuzjastów. W latach 50-tych powstał pierwszy Amerykański Klub Akity. American Kennel Club uznał tę rasę w 1972 roku, a Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) dopiero w 2006 roku.

Akita amerykańska wg FCI należy do grupy 5, sekcji V, nr wzorca 344 (szpice i psy ras pierwotnych). Jest psem o masywnej budowie, dużych kościach i muskularnej sylwetce. Ciało akity amerykańskiej pokryte jest podwójnym płaszczem, która pomaga psu dostosować się do trudnych warunków pogodowych. Podszerstek jest krótki i gęsty, a włos okrywowy prosty, krótki i sterczący, nieco dłuższy w okolicach dolnej części szyi, brzucha i zadu.

Sugerowane rozmiary i szerokości akcesoriów dla psa tej rasy:

Oto sugerowane rozmiary, jakie będą pasować na dorosłe psy tej rasy. Zostały dobrane na podstawie długoletniego doświadczenia w szyciu akcesoriów oraz najczęstszych wyborów innych opiekunów psów tej rasy. Pamiętaj, tylko zmierzenie da 100% pewność - każdy pies jest inny.

Przedstawiciel tej rasy ma lekko zwężającą się kufę, czarny nos, mocną głęboką szczękę i czarne cienkie wargi. Szyja akity jest gruba, średniej długości i muskularna. Stojące, trójkątne uszy są stosunkowo małe w porównaniu do głowy. Ma oczy w kształcie migdałów, na ogół ciemnobrązowe. Akita amerykańska ma szczęki podobne do nożyc, jak u Pitbulla. W przeszłości właśnie ta cecha oraz tendencje do atakowania sprawiły, że rasę tę przez jakiś czas zaliczono do niebezpiecznych.

Ogon akity amerykańskiej jest zwykle dłuższy i zawinięty na grzbiet. Przednie nogi są mocne, a tylne raczej muskularne, z dobrze rozwiniętymi udami. Charakterystyczne są płetwiaste palce, które ułatwiają chodzenie po śniegu i równomierne rozkładanie ciężaru. Umaszczenie akity amerykańskiej występuje w wielu odcieniach bieli, brązu i czerni. Psy mogą mieć różne znaczenia, szczególnie na głowie, np. czarną maskę ​​zakrywającą nos.

Wzrost dorosłych czworonogów wynosi: 60 – 66 cm samic, 66 – 71 cm psów. Dorosła akita amerykańska może ważyć: suczka od 36 do 54 kg, samiec od 45 do 66 kg.

Charakter

Osobowość i temperament akity amerykańskiej można określić jako powściągliwe. Psy tej rasy są wierne wobec swoich właścicieli, bardzo przywiązują się do nich. Są lojalne, czułe i opiekuńcze wobec wszystkich domowników. Akita amerykańska jest nieco zdystansowana wobec obcych, więc wczesna socjalizacja jest niezbędna, aby nawiązywała dobre relacje z nieznanymi ludźmi i innymi zwierzętami.

Osobniki tej rasy to wspaniali tropiciele, dzięki czemu są cenionymi psami myśliwskimi. W dawnych czasach akity były szkolone przez myśliwych do polowania na niedźwiedzie, jelenie, dziki i inne duże zwierzęta. Akita amerykańska lubi wyzwania i konfrontację, a będąc przy tym bardzo niezależna i nieco uparta, jest dość trudna do trenowania. Dlatego wymaga doświadczonego, cierpliwego opiekuna.

Akita amerykańska i jej stosunek do dzieci i innych zwierząt

Akita amerykańska nawiązuje niezłe relacje z psami płci odmiennej, ale wykazuje nerwowość w kontaktach z czworonogami tej samej płci. Pupil powinien być trzymany z dala od małych zwierząt domowych, ponieważ ma wrodzony silny instynkt polowania na zdobycz, więc będzie po prostu je ścigać. Należy także uważać na małe dzieci, które mieszkają razem z akitą, masywny pies może przypadkowo je zranić. Dzieci powinny być wystarczająco duże, aby rozumiały jak właściwie traktować czworonoga i zawsze być nadzorowane, gdy z nim przebywają.

Zdrowie

Akita amerykańska to zdrowa rasa. Podatna jest jednak na choroby, które dotykają duże psy. Jeśli jest dobrze pielęgnowana, to oznaki choroby występują dopiero po osiągnięciu wieku starszego. Niektóre typowe schorzenia obejmują dysplazję stawów biodrowych, niedoczynność tarczycy, wzdęcia, postępujący zanik nerek i zapalenie gruczołu łojowego. Akita amerykańska ma tendencję do otyłości, głównie z powodu niedoczynności tarczycy. Ćwiczenia i właściwe odżywianie są niezbędne dla ras olbrzymich, takich jak ta. Średnia długość życia psów rasy akita amerykańska wynosi od 10 do 15 lat.

Akita amerykańska – pielęgnacja

Akita amerykańska ma krótki i gęsty podszerstek, włosy na zadzie i kłębie mogą dorastać do 6 cm długości. Aby zminimalizować filcowanie się podszerstka i obfite zrzucanie sierści (zwłaszcza w okresie linienia), akity należy regularnie, najlepiej codziennie, szczotkować. Trzeba wziąć pod uwagę, że ten czworonóg dość intensywnie się ślini, więc wymaga systematycznego wycierania ręcznikiem papierowym.
Akita amerykańska zażywa kąpieli maksymalnie 3 – 4 razy w roku. Warto przyzwyczajać ją do kąpieli od najmłodszego wieku, wówczas nie będzie się zbytnio opierać tej formie pielęgnacji. Należy również pamiętać o regularnym przycinaniu pazurów, sprawdzaniu stanu uszu i czyszczeniu ich w razie konieczności, aby zapobiec infekcjom.

Warto wiedzieć

  • Akita amerykańska jest stosunkowo cichym psem. Kiedy nie goni za małymi zwierzętami, uwielbia drzemać godzinami (w ciągu dnia). Jej szczekanie brzmi bardziej jak jęki, pomruki lub wycie.
  • Czarna maska (znaczenie) na pysku akity amerykańskiej wskazuje, że została wyhodowana zgodnie z amerykańskimi standardami, które pozwalają jej na udział w konkursach.
  • Akita amerykańska jest świetnym towarzyszem polowań. Może tropić dziką zwierzynę i aportować ją z wody. Ma kocie ruchy, podobne do ruchów tygrysa śledzącego swoją zdobycz.
  • Akita nie szczeka ani nie wykazuje oznak agresji, gdy zauważy cel. Delikatnie obniża swoje ciało, zanim skoczy w pościg.

Może Ci się spodoba:

Zobacz również....

Jak nauczyć psa podawać łapę?
Kategorie: Blog, Szkolenie psa,

Podawanie łapy to sztuczka, której właściciele psów uczą najczęściej swoje czworonogi. Szkolenie jest proste i nie zajmuje dużo czasu, a pozytywny efekt wpływa na wzmocnienie więzi i sprawia wiele radości obu stronom. Zobacz, w jaki sposób nauczyć pupila podawać łapę, aby trening był efektywny i satysfakcjonujący.

Wyżeł weimarski
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Wyżeł weimarski jest arystokratą wśród psów myśliwskich. To niezwykle inteligentny czworonóg o charakterystycznej lśniącej srebrnej sierści, dumnej postawie oraz bursztynowych oczach. Jest nie tylko bardzo pożądanym towarzyszem w środowisku myśliwych, lecz także budzi zasłużony podziw wśród innych miłośników psów.

Pies uciekł? Zobacz dlaczego!
Kategorie: Blog, Życie z psem,

Twój pies uciekł, a Ty martwisz się, co się z nim stanie. Czy odnajdzie drogę do domu, czy zostanie potrącony przez samochód, czy ktoś go ukradnie, czy kiedykolwiek go jeszcze zobaczysz? Ale nie panikuj, nie ulegaj lękom, działaj jak najszybciej, aby zwiększyć szansę na odnalezienie swojego pupila!