✂️ Szyjemy dla Ciebie na zamówienie w 2 - 5 dni roboczych 🚀
Wymioty u psa – co oznaczają?
Wymioty u psa – co oznaczają?
Data: 6 marca 2024 (zakualizowano: 25 listopada 2024) Kategorie: Blog, Zdrowie psa,
Nudności i wymioty należą do częstych problemów zdrowotnych psów. Każdy przypadek, gdy czworonożny przyjaciel wymiotuje jest inny i należy do niego podejść indywidualnie. Zakres przyczyn tego zaburzenia jest szeroki. Do najczęściej spotykanych należą: nietolerancja pokarmu, połknięcie ciała obcego, niestrawność lub inne zaburzenia żołądkowo- jelitowe. W większości przypadków objawy mają charakter krótkotrwały i nie stanowią powodu do zmartwień. Istnieje jednak szereg poważnych chorób, które dają symptomy w postaci wymiotów. Częste i uporczywe wymioty mogą wskazywać na schorzenie, które wymaga bezzwłocznego leczenia. Z tego powodu, jeśli wymioty u psa nie ustają, pojawiają się objawy towarzyszące lub stan pupila się pogarsza, konieczna jest natychmiastowa wizyta u weterynarza.
To zrozumiałe, że wymioty u psa stanowią powód do zmartwień dla opiekuna, zwłaszcza gdy są długotrwałe lub często się powtarzają. Za dolegliwościami mogą kryć się stosunkowo nieszkodliwe schorzenia, lecz także groźne choroby. W tym miejscu warto podkreślić, że dla ustalenia dokładnej przyczyny wymiotów kluczowe jest skonsultowanie się z weterynarzem.
Do najczęstszych przyczyn wymiotów u psa należą:
nadwrażliwość pokarmowa, czyli niepożądana reakcja organizmu na te składniki w karmie, których czworonożny przyjaciel nie toleruje
niestrawność spowodowana przejedzeniem lub zjedzeniem nieodpowiedniej żywności ( np. zepsutej, przeterminowanej lub toksycznej)
nagła zmiana karmy
zbyt łapczywe jedzenie
choroby układu pokarmowego, w tym: zapalenie błony śluzowej żołądka lub zapalenie okrężnicy, infekcje przewodu pokarmowego, ( grypa żołądkowo-jelitowa)
ciało obce w przewodzie pokarmowym
pasożyty
choroby wirusowe i nowotworowe
Wymioty a zdrowie psiego układu pokarmowego
W każdym przypadku pojawienia się wymiotów u psa należy zachować spokój i pierwszej kolejności zajrzeć do jamy ustnej pupila, aby wykluczyć możliwość połknięcia przez niego ciała obcego . Należy również obserwować zachowanie czworonożnego przyjaciela pod katem objawów towarzyszących i dokładnie przyjrzeć się wymiocinom. Ich wygląd, konsystencja oraz częstotliwość i czas, w którym się pojawiają mają istotne znaczenie diagnostyczne.
Jeśli pies wymiotuje treścią pokarmową (niestrawionym pokarmem), przyczyna najczęściej tkwi w przejedzeniu lub łapczywym pochłanianiu jedzenia .Podłoże takiego zachowania może stanowić wcześniejsze przegłodzenie lub zaburzenia behawioralne. Rozwiązanie problemu może przynieść dzielenie posiłku na małe porcje lub skorzystanie z miski spowalniającej jedzenie. W zaburzeniach
zachowania pomocna może być terapia behawioralna. Leczenie wymiotów nadtrawionym pokarmem, wywołane nadwrażliwością na składki karmy, powinniśmy zawsze skonsultować z lekarzem weterynarii. W takim przypadku najczęściej stosuje się dietę eliminacyjną.
Jeśli pies wymiotuje pianą bez treści pokarmowej, możemy mieć do czynienia ze stanem zapalnym układu oddechowego lub refluksem. Objawów tych nie należy lekceważyć, zwłaszcza w przypadku wystąpienia dodatkowych symptomów, takich jak: gorączka, silny kaszel, intensywne ślinienie. Wtedy konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem weterynarii.
Gdy pies wymiotuje żółtą wydzieliną, najczęściej rano i wieczorem, oznacza to wyrzucanie żółci, która podrażnia błonę śluzową żołądka. Wymiotowanie żółcią powiązane jest na ogół z chorobami wątroby, dwunastnicy, żołądka, jelit oraz stanami zapalnymi trzustki. Kolejny przypadek wymaga również pilnej diagnostyki w gabinecie weterynaryjnym i szybkiego wdrożenia właściwego leczenia. Świeża krew w wymiocinach stanowi zawsze niepokojący i niebezpieczny dla zdrowia psa objaw. Może się pojawić na skutek krwawienia w przewodzie pokarmowym lub w obrębie jamy ustnej, zaburzenia krzepliwości krwi, pęknięcia wrzodów żołądka i dwunastnicy, a także nowotworów.
Kiedy wymioty u psa są niebezpieczne?
Pojedynczy epizod wymiotów (bez krwi oraz innych niepokojących objawów), który najczęściej wiąże się z przejściowym rozstrojem żołądka lub następstwem oczyszczania podrażnionego żołądka, w większości przypadków nie jest powodem do niepokoju. Oprócz reakcji na ciało obce w przełyku, istnieją jednak formy wymiotów, które są groźne i mogą wskazywać na poważne problemy zdrowotne:
ostre wymioty, które pojawiają się nagle i obejmują kilka epizodów w krótkim czasie
przewlekłe wymioty, które nawracają lub utrzymują się przez długi czas, czyli dłużej niż dwa tygodnie
wymioty przypominające wytrysk, podczas którego w nagłym odruchu uwalniana jest duża ilość wymiocin
wymioty z dodatkiem krwi, białej lub żółtej wydzieliny a także w postaci piany
wymioty, którym towarzyszą niepokojące objawy( przede wszystkim: biegunka, gorączka, kaszel, krztuszenie się, odwodnienie, ból brzucha)
W każdym z tych przypadków zalecana jest pilna konsultacja z lekarzem weterynarii w celu ustalenia przyczyny wymiotów i opracowania odpowiedniego planu leczenia dla czworonożnego przyjaciela.
Wymioty u psa – pierwsza pomoc
Biorąc pod uwagę, że wymioty mogą być reakcją na zalegające ciało obce w jamie ustnej lub gardle psa, nigdy nie należy zwlekać z udzieleniem mu pomocy. W pierwszym kroku otwieramy pysk pupila poprzez odchylenie dolnej szczęki i przytrzymanie dłonią górnej. Po zlokalizowaniu zalegającego przedmiotu, próbujemy usunąć go palcami lub przy pomocy łyżeczki, pęsety. Jeżeli ciało obce utknęło głęboko w tchawicy, a czworonożny przyjaciel jest przytomny, możemy wykonać masaż szyi pięścią ku górze ( w przypadku dużego psa) lub dłońmi ( w przypadku małego psa). Po wyjęciu przedmiotu należy zabrać psa do lekarza weterynarii, aby go zbadał. Ciało obce może doprowadzić do podrażnienia delikatnych ścianek jamy ustnej, gardła, przełyku i w konsekwencji może pojawić się obrzęk tych okolic.
Jeśli wymioty u psa mają inne podłoże, oprócz obowiązkowej wizyty u weterynarza, możemy podjąć pewne kroki, aby wesprzeć pupila w chorobie. Przede wszystkim nie podajemy psu jedzenia przez co najmniej 12 godzin, aby jego układ pokarmowy mógł się uspokoić. Po tym czasie, jeśli weterynarz nie zaleci inaczej, stopniowo podajemy mu niewielkie ilości łatwo przyswajalnego pokarmu. Drugą istotną kwestią jest zapewnienie psu odpowiedniego nawodnienia. Aby pobudzić wchłanianie płynów, podajemy niewielką ilość wody lub roztworu elektrolitów do połknięcia małymi łukami. Pamiętajmy, że ryzyko odwodnienia znacznie wzrasta w trakcie upałów oraz osłabienia wywołanego gorączką. Ilość podawanych płynów należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Ponadto cały czas monitorujemy stan czworonożnego przyjaciela. Ze względu na ryzyko zadławienia wymiocinami, nigdy nie zostawiamy psa samego.
Dieta dla psa po wymiotach
Właściwy model żywienia odgrywa istotną rolę w profilaktyce niektórych schorzeń. Bardzo często odpowiednia dieta bywa zarówno ważnym elementem wspomagającym, jak kluczowym terapii. Po wymiotach najważniejsze jest nawodnienie, dostarczenie organizmowi psa utraconych minerałów, a także uspokojenie układu trawiennego i danie mu czasu na regenerację. Z pomocą przychodzi zbilansowana dieta w postaci wysokiej jakości lekkostrawnych posiłków, ze zmniejszoną ilością tłuszczów a podwyższonym poziomem łatwo przyswajalnego białka.
Można skorzystać z gotowej karmy przeznaczonej dla psów z problemami trawiennymi. Można też samodzielnie przygotowywać posiłki pamiętając, aby w zestawach znalazło się prawie 80% białka zwierzęcego. Najlepiej skomponować menu na bazie chudego gotowanego mięsa, np. z : drobiu(kurczak, indyk) , królika, cielęciny i ryb. W pozostałej części powinny się znaleźć bogate w błonnik gotowane warzywa ( marchew, burak) oraz małe ilości kaszy lub ryżu. Oprócz właściwej kompozycji składników diety, istotny jest również sposób podawania jedzenia. W pierwszym okresie rekonwalescencji po wymiotach dobrym rozwiązaniem jest podawanie małych porcji, za to częściej. Odciążamy w ten sposób układ pokarmowy pupila, a jednocześnie dostarczymy mu optymalną dawkę kalorii oraz składników odżywczych. Ponadto dla optymalizacji procesu trawienia podajemy posiłki co najmniej 45 minut po wysiłku fizycznym ( np. spacerze) i zapewniamy mu co najmniej taki sam czas na odpoczynek po jedzeniu.
Aby uniknąć odwodnienia po wymiotach, należy zadbać, aby podopieczny cały czas miał zapewniony dostęp do świeżej wody. Jeśli pije niechętnie, w osiągnięciu dobrego nawodnienia może pomóc wymieszanie wody z wywarem z gotowanego mięsa, wilgotną karmą albo sosem.
Wymioty u psa – podsumowanie
Wymioty są częste u psów.
Wymioty mogą mieć wiele różnych przyczyn.
Kluczowe pozostaje zrozumienia przyczyn i skutków wymiotów u psa.
Łagodna niestrawność lub inne proste zaburzenia żołądkowo-jelitowe zwykle mijają w ciągu doby.
Wymioty z krwią, nagłe, ostre, przewlekłe oraz z towarzyszącymi objawami należy bezzwłocznie skonsultować z lekarzem weterynarii!
W niektórych przypadkach, w szczególności przy zadławieniu, konieczna jest natychmiastowa pomoc!
Istotną rolę w leczeniu i procesie powrotu do zdrowia odgrywa właściwa opieka nad psem, w szczególności: regularne wizyty u weterynarza i ścisłe przestrzeganie jego zaleceń, kontrola diety oraz unikanie szkodliwych substancji w posiłkach, dostosowanie wysiłku fizycznego do stanu zdrowia pupila, a także zapewnienie mu spokojnego, bezpiecznego miejsca do wypoczynku.
Owczarek staroangielski, znany również jako bobtail, jest bardzo wesołym psem o łagodnym, spokojnym i zrównoważonym usposobieniu. Oznacza się naturalnym instynktem obronnym, lojalnością i inteligencją. Szuka bliskiego kontaktu z człowiekiem i buduje z nim mocne relacje. Jednak wszędzie, gdzie się pojawi największe emocje, powszechną uwagę i duże uznanie wzbudza jego imponująca fryzura.
Truskawki świeżo zebrane z pola mają niesamowity smak i aromat. Na dodatek ten pyszny i kuszący zapachem przysmak jest bardzo zdrowy. Powszechnie wiadomo, że nie jesteśmy osamotnieni w naszym upodobaniu do tych soczystych owoców: wiele psów, tak samo jak większość ludzi, lubi truskawki. Pamiętając jednak o tym, że niektóre pokarmy są dobrze tolerowane i zdrowe dla psów, inne ciężko strawne lub nawet trujące, powstaje pytanie jak sprawy się mają z aromatycznymi truskawami? Czy pies może jeść truskawki, czy raczej należy je trzymać poza jego zasięgiem?
Lagotto Romagnolo jest jedną z najstarszych ras psów aportujących z wody. Ma doskonały węch i wielką pasją do pracy, Jest oddany, bardzo posłuszny i łatwy w szkoleniu. Wesoły, przyjazny i bardzo czuły charakter sprawia, że jest doskonałym psem do towarzystwa i cieszy się obecnie coraz większą popularnością jako pies rodzinny.