Shiba Inu – inteligentny przyjaciel całej rodziny

Shiba Inu – inteligentny przyjaciel całej rodziny

Shiba inu to kombinacja niezależności, pewności siebie i niezwykłej inteligencji. Właściciele psów tej rasy zgodnie przyznają, że wychowanie shiby jest nie lada wyzwaniem. Jednak po wypracowaniu porozumienia można zyskać wiernego przyjaciela, doskonałego stróża i wesołego towarzysza zabaw.

Shiba Inu

Shiba inu – opis rasy

  • Kraj pochodzenia: Japonia
  • Klasyfikacja F.C.I.: Grupa 5 Szpice i psy ras pierwotnych. Sekcja 5 Szpice azjatyckie i rasy pokrewne
  • Wzrost: wysokość w kłębie z tolerancją 1,5 cm ( powyżej/ powyżej), pies: 40 cm, suka : 37 cm
  • Waga: pies: 8-11kg, suka: 6,8-9 kg
  • Głowa: czoło szerokie, policzki rozwinięte, wyraźnie zaznaczony stop, mocne szczęki, zgryz nożycowy
  • Nos: czarny
  • Oczy: niewielkie, trójkątne, ciemnobrązowe, lekko skośne
  • Uszy: stojące, małe, trójkątne, skierowane do przodu
  • Szyja: mocna, gruba
  • Sylwetka: grzbiet silny, prosty, lędźwie szerokie, mocno umięśnione, głęboka klatka piersiowa
  • Ogon: gruby, wysoko osadzony, wysoko noszony, zwinięty lub zagięty nad grzbietem
  • Szata: włos prosty, twardy, sztywny, podszerstek miękki, gęsty, dłuższy włos na głowie
  • Kolor sierści: rudy, czarny sezamowy, czarny sezamowy, podpalany, we wszystkich kolorach obowiązuje tzw. urajiro, czyli białe zabarwienie po bokach kufy, na policzkach, na spodniej stronie żuchwy, piersi, szyi, tułowia, ogona oraz po wewnętrznej stronie kończyn
  • Długość życia: 12-15 lat

Charakter i usposobienie

Shiba inu to niezależny, pewny siebie pies, który zazwyczaj ma własne zdanie i lubi postawić na swoim. Odpowiednio wychowywany staje się wiernym towarzyszem, oddanym i lojalnym wobec domowników. Mocno przywiązuje się do opiekuna, choć niechętnie okazuje uczucia i poddaje się pieszczotom. Wobec obcych wykazuje zdystansowanie i jest zazwyczaj podejrzliwy i nieufny.

Cechą charakterystyczną shiba inu jest wewnętrzny spokój i umiejętność dostosowywania się do stylu życia domowników. To cichy, spokojny pies, który posiada niezwykle wyostrzone zmysły. Jest inteligentny, szybko się uczy, a odpowiednio zmotywowany potrafi przezwyciężyć swój upór i po pewnym czasie podejmuje współpracę. Jest świetnym stróżem, doskonale wyczuwa zagrożenie. Lubi  aktywność fizyczną, wyzwania, zabawy. Ruch pozwala mu rozładować energię i zaspokaja naturalne instynkty. Jeśli opiekun zapewni mu odpowiednią dawkę aktywności, odnajdzie się nie tylko w domu z ogrodem, lecz także w małym mieszkaniu w bloku.

Sugerowane rozmiary i szerokości akcesoriów dla psa tej rasy:

Oto sugerowane rozmiary, jakie będą pasować na dorosłe psy tej rasy. Zostały dobrane na podstawie długoletniego doświadczenia w szyciu akcesoriów oraz najczęstszych wyborów innych opiekunów psów tej rasy. Pamiętaj, tylko zmierzenie da 100% pewność - każdy pies jest inny.

Shiba jest szybki zwinny, energiczny i sprytny, co w połączeniu z silnym instynktem łowieckim przekłada się na dużą skłonność do ucieczek. Może nagle podążyć za tropem, nie zwracając uwagi na przywoływania opiekuna. W kontaktach z innymi zwierzętami jego zachowanie może okazać się mocno problematyczne. Potrafi biegać za małymi czworonogami traktując je jak zdobycz. Może też  wobec niektórych ras dużych psów wykazywać agresję.

Ponieważ wraz z wiekiem rośnie upór i poczucie niezależności, Shiba wymaga jak najwcześniejszej socjalizacji, konsekwentnego wpajania i egzekwowania zasad. Jego szkolenie powinno opierać się na poszanowaniu wyjątkowej natury tego czworonoga.

Zdrowie

Shiba inu to zdrowa i odporna rasa. Jej przedstawiciele dożywają w dobrej kondycji na ogół 15 lat. Wśród najczęstszych schorzeń obserwuje się :

  •  dysplazje stawu biodrowego
  • zwichnięcie rzepki
  • zanik siatkówki
  • alergie skórne

Pielęgnacja

Z powodu gęstego i obficie wypadającego delikatnego podszerstka, pielęgnacja shiby koncentruje się na regularnym( dwa razy w tygodniu) szczotkowaniu sierści. W okresie wzmożonego linienia, czyli wiosną i jesienią, należy pupila wyczesywać znacznie częściej i dokładniej. Do szczotkowania warto użyć grzebienia, furminatora oraz odżywki antystatycznej. Shiba należy do bardzo czystych psów, potrafi godzinami wylizywać futro. Dlatego kąpiele stosujemy w razie potrzeby, na ogół 3 razy w roku. Dbamy także o czystość uszu, odpowiednią długość pazurów i stan zębów.

Shiba inu – dla kogo?

Decyzja o nabyciu psa tej rasy powinna być poprzedzona dokładnym rozpoznaniem argumentów za i przeciw. Do niewątpliwych zalet shiby należy przyjacielskie usposobienie wobec dzieci, ogromne przywiązanie do opiekuna, rodzinny charakter, zdolności adaptacyjne do każdych warunków, pomysłowość i inteligencja. Z drugiej strony trzeba wziąć pod uwagę, że to wielki indywidualista, który nie zawsze bywa posłuszny, ma tendencję do dominacji i wykazuje silny instynkt łowiecki.

Ciekawostki

  • japońska legenda głosi, że psy rasy shiba są połączeniem kota ze smokiem!
  • shiba inu to najmniejsza z japońskich ras rodzimych.
  • shiba inu oznacza w języku japońskim mały pies.
  • w przeszłości shibę wykorzystywano do wypłaszania ptactwa oraz polowania na drobną zwierzynę.
  • miłość do shiby jest bardzo mocno zakorzeniona w tradycji Japonii, pies ten odgrywa znaczącą rolę w całej japońskiej kulturze.
  • w 1937 roku rasę uznano za japoński „pomnik przyrody”.
  • pierwsze psy rasy shiba inu trafiły do Europy dopiero w latach 70. dwudziestego wieku.

Może Ci się spodoba:

Zobacz również....

Cieczka u psa
Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Cieczka u psa to trudny moment nie tylko dla samego czworonoga, lecz także dla wszystkich domowników. Suczka jest pobudzona i drażliwa, a jej nietypowe zachowanie oraz objawy towarzyszące rui mają wpływ na wszystkich wokół. To okres, w którym warto poświęcać jej więcej uwagi i czułości. Dobry moment na rozpieszczanie i wsparcie, by czuła się spokojniejsza i mniej zestresowana.

Cane corso - szczeniak
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Cane corso w swojej historii pełniły różne funkcje. Brały udział w polowaniach, towarzyszyły w walkach legionistów rzymskich, walczyły na arenach. Wykorzystywane były jako psy obronne, stróżujące i pasterskie. Obecnie doskonale odnajdują się w roli wiernego stróża i obrońcy rodziny.

Potrzeby psa. Szczęśliwy szczeniak.
Kategorie: Blog, Życie z psem,

Zrozumienie emocji i psich potrzeb stanowi podstawę do zbudowania mocnej, pozytywnej relacji między opiekunem a psem. Jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania pupila. Dlatego, aby przez długie lata cieszyć się towarzystwem zdrowego, wesołego, szczęśliwego psa, warto poznać jego podstawowe potrzeby.