Jak widzi pies? Czy widzi kolory?

Jak widzi pies? Czy widzi kolory?

Psy rodzą się ślepe i musi minąć nawet dwa tygodnie, zanim po raz pierwszy otworzą oczy. I choć przez kolejne miesiące ich zmysł wzroku ulega znacznej poprawie, uznaje się, że w świecie kolorów to właśnie ludzie mają przewagę. Czy słusznie? Istnieje duża różnica między tym, jak widzi pies, a tym, jak my postrzegamy świat. Przez długi czas uważano, że psy są daltonistami. W rzeczywistości nie widzą określonego spektrum kolorów tak wyraźnie jak ludzie. W zamian dostrzegają jednak rzeczy, które pozostają ukryte przed naszym zmysłem wzroku.

Jak widzi pies?

Czy pies widzi kolory?

W postrzeganiu barw kluczowy jest związek między światłem a wzrokiem. Otaczające nas elementy same w sobie nie posiadają barw. Do tego, aby dostrzec kolory potrzebne jest światło. Foton światła, który uruchamia reakcje chemiczne i elektryczne w pobudzonych receptorach siatkówki oka oraz korze mózgowej, tworzy subiektywny obraz. Rozróżnianie barw jest możliwe za sprawą ok. 130 milionów receptorów (czopki i pręciki), które są rozmieszczone na siatkówce.

Wbrew obiegowej teorii psy nie są daltonistami. W rzeczywistości odznacza je dichromatyzm, czyli zaburzenie rozpoznawania barw. Z powodu braku jednego z trzech rodzajów czopków w siatkówce oka, potrafią postrzegać jedynie dwa widma kolorów. Percepcja barw u ludzi jest szersza – widzimy trzy widma kolorów. Psy widzą kolory w zakresie niebiesko-fioletowym i żółto-zielonym. Brakuje im więc percepcji spektrum barw czerwonych. Wzrok psa myli kolor czerwony m.in. z odcieniami ciemnych szarości, podczas gdy doskonale postrzega rzeczy niebieskie i żółte.

Jakie pole widzenia ma pies?

Ze względu na nieznacznie boczne ułożenie oczu w czaszce, psy mają wyraźnie większe pole widzenia niż ludzie. Ich pole widzenia wynosi około 240 stopni (czasami nawet 270 stopni), a ludzkie tylko około 180 stopni. Tak więc pies widzi szerzej od człowieka mniej więcej o połowę i dlatego dostrzega kątem oka to, czego ludzie nie widzą. Z tego powodu niekoniecznie najczęściej dźwięk lub zapach zwraca uwagę pupila, niejednokrotnie jest to coś, czego my po prostu nie zauważyliśmy.

Jak widzi pies w ciemności?

Dobre widzenie w ciemności i wyczucie ruchu są niezwykle istotne dla drapieżnika, od którego wywodzi się pies domowy. Dzisiaj zdolność ta pomaga psu rozpoznać i zareagować na niebezpieczeństwo po zmroku. Ale dzieje się tak po prostu dlatego, że oczy czworonożnego przyjaciela wyposażone są w ogromną liczbę fotoreceptorów, które odpowiedzialne są za widzenie przy słabym oświetleniu. Ponadto znajdująca się za siatkówką tzw. makata odblaskowa, odbija światło i ponownie przekierowuje promienie świetlne na siatkówkę, dzięki czemu receptory reagują znacznie silniej. W praktyce oznacza to, że psie oko wyłapuje znacznie więcej fotonów niż ludzkie, które tworzą znacząco jaśniejszy obraz.

Czy pies widzi światło ultrafioletowe?

Być może jednak największą różnicą w postrzeganiu świata przez psa i człowieka jest to, że psy, podobnie jak wiele innych zwierząt, posiadają niesamowitą zdolność widzenia światła ultrafioletowego. Promieniowanie UV jest krótsze niż promieniowanie widzialne, z tego powodu jest niewidoczne dla człowieka. Natomiast psy rozpoznają rzeczy, dostrzegają różnice w powierzchniach i materiałach, których my nie możemy zobaczyć.

Co widzi pies patrząc na ekran telewizora?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy psy mogą oglądać telewizję? Badania pokazują, że czworonożni przyjaciele potrafią rozpoznawać i przetwarzać obrazy wyświetlane w telewizji. Reagują jednak tylko na określone bodźce, na przykład gdy widać inne zwierzęta. Rozpoznają również odgłosy, takie jak szczekanie, warczenie lub piszczenie zabawek. Nie wiadomo jednak, czy są fanami programów przyrodniczych czy seriali? Ogólnie rzecz biorąc, telewizja staje się dla psa interesująca dopiero wtedy, gdy na ekranie pojawiają się obrazy ciekawe z jego perspektywy. Niektórzy opiekunowie przyznają że ich psy oglądają telewizję nawet godzinę dziennie. Z tego wynika, że mogą być bardzo pochłonięci tym, co widzą na ekranie, nawet nie dostrzegając wszystkich kolorów. Może po prostu wspólne spędzanie czasu z opiekunem jest dla nich ważniejsze od tego, co dzieje się na ekranie.

Jak widzi pies? – ciekawe i warte poznania

W 1989 roku opublikowano raport p.t. “Widzenie kolorów u psa ” oparty na wnikliwych badaniach zespołu naukowego Jaya Neitza, Timothy’ego Geista i Geralda H. Jacobsa z Uniwersytetu Kalifornijskiego w USA. Uczeni dowiedli, że psy widzą świat zupełnie inaczej niż do tej pory sądzono. Odkryli co widzenie przez czworonożnych przyjaciół w niebieskiej i żółtej palecie barw oznacza w praktyce, czyli kolor fioletowy pies widzi jako ciemnoniebieski, a barwę pomarańczową widzi jako ciemnożółtą.

Terapia kolorami jest stosowana u ludzi od dziesięcioleci. Ale niektóre kolory mają również określony wpływ na czworonożnych przyjaciół, zwłaszcza w sferze behawioralnej. Na przykład światło pomarańczowe działa uspokajająco na nadpobudliwe psy i pomaga uwalniać blokady emocjonalne.

Z drugiej strony jasnoniebieski jest szczególnie skuteczny w przypadku apatycznych czworonogów, ponieważ kolor ten budzi ducha przygody i zachęca do spróbowania czegoś nowego.

Z badań wynika, że wiele psów ma problem z widzeniem obiektów z oddali, czyli cierpią na krótkowzroczność. Są jednak rasy, m.in. retrievery, które słyną z lepszego widzenia na odległość. Specyficzne wady wzroku, takie jak dalekowzroczność czy krótkowzroczność zależą od rasy, wieku i indywidualnych predyspozycji psa.


Może ci się spodoba:

Zobacz również....

Jak nauczyć psa chodzenia przy nodze?
Kategorie: Blog, Szkolenie psa,

Nauka psa chodzenia przy nodze jest częścią podstawowego szkolenia każdego czworonożnego przyjaciela. Przeszkolenie pupila w tym zakresie jest bardzo przydatne w rozmaitych sytuacjach, w szczególności tych trudnych i groźnych. W efekcie stanowi niezbędny fundament bezpieczeństwa dla pupila, jego opiekuna i najbliższego otoczenia.

Lęk separacyjny u psa
Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Lęk separacyjny określa stan niepokoju jaki odczuwa pies pozostawiony w samotności przez osobę, do której jest mocno przywiązany, najczęściej w przypadku, gdy nie był do takiej autonomii odpowiednio przygotowany. Niektóre zwierzęta wykazują pierwsze oznaki tego strachu, gdy tylko ich opiekun przygotowuje się do wyjścia z domu. Stan ten jest stresujący zarówno dla czworonożnego towarzysza, jak i dla jego właściciela. Często zdarza się, że samotny pies wyrządza szkody w domu, skomle, szczeka lub wyje. Dobra wiadomość jest jednak taka, że przy odpowiedniej socjalizacji i właściwym szkoleniu można zapobiec lękowi separacyjnemu lub go złagodzić.

Catahoula Leopard Dog
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Catahoula leopard dog – znany również pod nazwami louisiana catahoula, leopard dog lub catahoula cur – to amerykańska rasa psów, która jeszcze nie została uznana przez FCI. Inteligentny, energiczny, i rzadko spotykany w Europie czworonożny przyjaciel jest od 1979 roku oficjalnym psem stanowym amerykańskiej Luizjany. Pierwszym psem, który zdobył ten tytuł był Skeeter.