Pies i dziecko, czyli krok po kroku do zgranego zespołu
Przez lata pies był dzieckiem w domu – a teraz wprowadza się maluszek. Jak przyzwyczaić swojego czworonożnego przyjaciela na pojawienie nowego współlokatora? Przyszli rodzice mają około 40 tygodni, aby przygotować dom na narodziny dziecka. Pies również potrzebuje czasu na przystosowanie się do nowej sytuacji. Z tego powodu rozpoczęcie treningu pupila już w pierwszych tygodniach ciąży ma duże znaczenie. Niemowlę w pełni angażuje uwagę rodziców, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia. Nadmiar obowiązków sprawia, że w tym okresie mają znacznie mniej czasu dla swojego psa. W praktyce oznacza to, że tuż po narodzinach dziecka niezwykle trudno znaleźć dogodny moment na dodatkowy trening pupila. Dlatego ważne jest, aby przede wszystkim we właściwym czasie, krok po kroku przygotować psa na dziecko, łagodnie wprowadzając w nową sytuację.
Jak przygotować psa na dziecko Przygotuj psa na przybycie nowego członka rodziny
Nawet biorąc pod uwagę najbardziej dogodne okoliczności należy zakładać, że po pojawianiu się niemowlaka w domu i tak codzienne życie psa zmieni się. Musimy więc dołożyć wszelkich starań, aby zmiany te były jak najmniej dotkliwe dla pupila. Należy wziąć pod uwagę, że pewne decyzje związane z nową sytuacją mogą być dla czworonożnego przyjaciela niezwykle stresujące, np. jeśli jego miejsce do leżenia nagle musi ustąpić miejsca łóżeczku dla noworodka lub jego zwyczajowe zachowanie (uznane w tych okolicznościach za kłopotliwe) musi ulec zmianie. Dlatego warto wykorzystać okres przed narodzinami na przyjazne, cierpliwe i konsekwentne przygotowanie psa na dziecko poprzez łagodne wprowadzanie nowych zasad.
Możesz spokojnie i z miłością nauczyć psa, że nie wolno wchodzić do niektórych obszarów, takich jak pokój dziecięcy czy dywan do raczkowania. Z wyprzedzeniem należy zadbać o to, aby po narodzinach dziecka pupil, który do tej pory był w centrum uwagi nie poczuł się odepchnięty. Ogólnie rzecz ujmując, powinien się stopniowo nauczyć, że musi dzielić uwagę swojego opiekuna z innymi ludźmi. Ponadto jedną z istotnych kwestii jest nauka podstawowych komend: „chodź”, „siad”, „zostań”, „leżeć”, „zostaw” i „nie wolno”, których znajomość w znacznym stopniu ułatwia codzienne relacje.
Jak przygotować psa na dziecko? Daj pupilowi czas na dostosowanie się!
Pojawienie się nowej osoby w rodzinie nie jest dla psa sprawą błahą. To wydarzenie nieuchronnie powoduje istotne zmiany w domu, a co za tym idzie również w świecie przyzwyczajeń czworonoga. Warto zrobić wszystko, aby nowa sytuacja nie wiązała się z negatywnym odczuciem u zwierzęcia. Kluczem do sukcesu jest umiejętność stopniowego, przyjaznego współdziałania z psem. Dlatego przyjrzyjmy się bliżej jak stopniowo radzić sobie z każdym aspektem tego przewrotu:
- Etapowo przyzwyczajamy pupila do nowych ograniczeń: barierki ochronne, zamknięte drzwi, zakaz wstępu do pokoju dziecka. Serdeczne, choć wyraźne „nie” wraz z nagrodą pozwala spokojnie przygotować psa na dziecko w ciągu kilku tygodni przed porodem. To samo dotyczy przedmiotów przeznaczonych dla maluszka, których z oczywistych względów (higienicznych i zdrowotnych) czworonożny przyjaciel nie powinien dotykać.
- Pupil powinien również sukcesywnie przyzwyczajać się do tego, że poświęca się mu mniej uwagi i czasu. Oczywiście spacerów, posiłków, zabiegów, zabaw i przytulania z pewnością nie możemy zaniedbywać. Jednak powoli i łagodnie należy nauczyć podopiecznego, że to my decydujemy o tych momentach. Jeśli przyszła mama była dotychczas głównym opiekunem psa wtedy pomocne jest, jeśli partner przejmie większą część zadań opieki nad czworonogiem.
- Dobrze również przygotować psa do nowych zapachów. Puder, olejek i inne dziecięce środki higieniczne pojawią się w mieszkaniu na ogół przed porodem i czworonożny przyjaciel ma okazję się z nimi oswoić. Jednak wcześniejsze przyzwyczajanie do zapachu dziecka poprzez podawanie do wąchania używanych pieluch dziecięcych jest kontrowersyjne. Byłoby lepiej, gdyby pies mógł wyczuć zapach noworodka np. na ubraniu ojca bezpośrednio po powrocie ze szpitala położniczego.
- Sprawdzonym pomysłem jest także puszczanie ścieżki dźwiękowej, na której dzieci płaczą i gaworzą. Wielu właścicieli psów nie docenia faktu, że pies musi przyzwyczaić się do nowych dźwięków. Na początku należy odtwarzać dźwięki cicho i stopniowo zwiększać głośność każdego dnia, aż do osiągnięcia normalnej głośność płaczu dziecka.
- Aby wcześniej sprawdzić, jak pies reaguje na niemowlęta możemy obserwować zachowanie swojego czworonożnego przyjaciela podczas różnych kontaktów, np. w trakcie wizyty u znajomych lub krewnych. Wnioski z takiej obserwacji mogą pomóc w optymalnym przygotowaniu psa na dziecko.
- Warto również przyzwyczajać psa do nowej elastycznej pory rekreacji i karmienia.
- Możemy wcześniej ćwiczyć spacery z wózkiem, aby pies oswoił się z nowym tempem i akcesoriami.
Pamiętajmy, że…
- należy odrobaczyć psa, zanim niemowlak pojawi się domu;
- warto zasięgnąć profesjonalnej pomocy, jeśli czworonożny przyjaciel nie radzi sobie z nową sytuacją;
- jeśli odpowiednio wcześniej przygotujemy swojego psa na pojawienie się dziecka, nasz pupil bardzo szybko zaakceptuje nowego członka rodziny.
Może ci się spodoba: