Jak nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy. Nowe umiejętności pupila

Jak nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy. Nowe umiejętności pupila

Choć dla szczeniąt chodzenie na smyczy nie jest naturalną czynnością, to konieczność nauki tej umiejętności podyktowana jest nie tylko przepisami, lecz przede wszystkim względami bezpieczeństwa. Zanim jednak spacer stanie się bezpieczną i przyjemną formą współpracy, opiekun musi cierpliwie, krok po kroku nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy. Zatem jak nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy?

Jak nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy?

Jak nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy? To prostsze, niż myślisz!

Spacer, zabawa, podróżowanie czy uprawianie sportu z pupilem powinny być procesem współdziałania i wzajemnego porozumienia. Z tego powodu tak ważne jest wczesne przyzwyczajenie szczeniaka do obroży lub szelek i nauka właściwego poruszania się na smyczy. Przy odrobinie wiedzy i dużej dozie cierpliwości szkolenie wcale nie jest trudne.

Jak nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy? Od czego zacząć?

Niezbędne akcesoria

Obroża

Zacznij od wyboru właściwej obroży dla psa. Następnie daj swojemu pupilowi ​​czas, którego potrzebuje, aby się do niej przyzwyczaić. Obroża powinna być na tyle ciasna, aby pies nie mógł z niej wciągnąć głowy, a jednocześnie na tyle luźna, aby nie powodowała dyskomfortu. Przyjmuje się, że obroża jest odpowiednio dopasowana, gdy między szyją psa a paskiem obroży pozostaje miejsce na dwa palce. Ponadto obroża powinna być wykonana z delikatnego materiału, aby nie drażnić delikatnej skóry psa, z drugiej strony łatwa w regulacji i na tyle solidna, aby zapewniała bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Warto regularnie sprawdzać dopasowanie obroży, ponieważ szczeniak dość szybko rośnie, a obroża nigdy nie powinna być zbyt ciasna. Oczywiście alternatywnie można użyć szelek, choć w pierwszym etapie nauki chodzenia szczeniaka na smyczy nie jest to trafny pomysł. Szelki stanowią dobry wybór wtedy, gdy szczeniak już opanował sztukę chodzenia na smyczy i nie stwarza większych problemów podczas codziennej rekreacji.

Smycz

Po obroży przychodzi czas na wybór smyczy. Najlepsza jest krótka, stabilna smycz o długości w przedziale 120 – 150 cm. Taka smycz doskonale sprawdza się podczas codziennych spacerów oraz nauki chodzenia przy nodze. Gwarantuje opiekunowi dużą kontrolę nad ruchami psa, a jednocześnie zapewnia odpowiednią swobodę ruchów pupilowi. Na pierwszym etapie szkolenia należy unikać automatycznej smyczy flexi, aby nie wyrobić u malucha niepożądanych nawyków.

Nauka szczeniaka chodzenia na smyczy, czyli wskazówki dotyczące zrównoważonego treningu.

Przed przystąpieniem do szkolenia należy pamiętać, że:

  • W nowoczesnym treningu psów używamy wyłącznie pozytywnego wzmocnienia, motywujemy i nagradzamy psa za pożądane zachowanie. Nic nie osiągniesz pod presją i przymusem. Jedynie pełna zaufania i szacunku współpraca przynosi oczekiwane rezultaty w trenowaniu psów.
  • Każde szkolenie, w tym nauka szczeniaka prawidłowego chodzenia na smyczy, poza przyjazną postawą, wymaga od opiekuna ogromnej cierpliwości, konsekwencji i czasu. Więc lepiej nie rozpoczynaj treningu, jeśli się spieszysz lub masz zły nastrój.
  • Jeśli będziesz trzymać się zasady luźnej smyczy, szybciej osiągniesz upragniony cel.

Kiedy rozpocząć naukę szczeniaka chodzenia na smyczy?

Nauka chodzenia na smyczy, oparta na kształceniu prawidłowych nawyków, należy do podstawowych elementów wychowania czworonożnego przyjaciela. Zaleca się, aby rozpocząć szkolenie szczeniaka po ósmym tygodniu życia i po okresie adaptacji do nowych warunków. Często opiekunowie popełniają podstawowy błąd rozpoczynając naukę już w pierwszym dniu pobytu szczeniaka w domu. Najlepiej dać maluchowi dzień lub dwa na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji i poznanie najbliższego otocznia. Jeśli masz taką możliwość, pozwól szczeniakowi pobiegać również po przydomowym ogrodzie, aby mógł poznać interesujące zapachy.

Jak nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy?

Szkolenie warto rozpocząć od przyzwyczajania malucha do noszenia obroży, dlatego należy pozwolić mu chodzić z nią swobodnie (przez przynajmniej jedną sesję) bez przypiętej smyczy. Upewnij się, że kołnierz nie jest zbyt ciasny. Jeśli możesz wsunąć dwa palce pod kołnierz, jest on dobrze dopasowany. Pamiętaj, że szczenięta są prawdziwymi artystami w oswobadzaniu się z obroży, a to może być bardzo niebezpieczne. Po założeniu obroży daj szczeniakowi czas na przyzwyczajenie się do nowej rzeczy na szyi. Zostań z nim i pozwól mu pobiegać z nią po domu lub ogrodzie. Większość szczeniąt uważa obrożę za irytującą i w pierwszym momencie chce jej się pozbyć. Jeśli w takiej chwili spróbujesz zabrać szczeniaka na spacer, od razu pojawią się pierwsze problemy.

Krok pierwszy – środowisko

Naukę szczeniaka chodzenia na smyczy, zawsze rozpoczynamy w spokojnym środowisku, które już zna, w mieszkaniu, domu, ogrodzie. W pierwszym etapie szkolenia potrzebujesz zaledwie kilku metrów kwadratowych. Zanim zaczniesz ćwiczyć ze szczeniakiem, pobaw się z nim i pozwól mu skosztować smakołyków, które czekają na niego podczas ćwiczeń. Gdy Twój szczeniak wie, że zawsze masz przy sobie smakołyki, czas na właściwy trening.

Krok drugi – cierpliwość

Przywołaj szczeniaka do siebie. Bądź cierpliwy, to może zająć trochę czasu. Kiedy szczeniak przyjdzie do Ciebie, przypnij mu smycz i zrób kilka kroków. Jeśli Twój czworonożny przyjaciel ruszy razem z Tobą, musisz go natychmiast nagrodzić. Następnie w łagodny, przyjazny sposób zachęcaj szczeniaka, aby szedł za Tobą. Jeśli się wyrywa, szarpie za smycz, przytrzymaj ją przez moment, a następnie łagodnie zachęć, aby znowu szedł naprzód. Za każdym razem, kiedy pupil przejdzie kilka kroków na luźnej smyczy powinien zostać nagrodzony.

Krok trzeci – nowe miejsca

Po tym, jak szczeniak nauczy się chodzić na smyczy w swoim znajomym środowisku, nadejdzie czas, aby odkrywać nowe miejsca, w których jest więcej elementów rozpraszających. Jeśli w takich miejscach szczeniak nie chce chodzić na smyczy i „protestuje”, albo siada podczas spaceru, daj mu przestrzeń i czas na przyzwyczajenie się do tych wszystkich nowych wrażeń, zapachów i dźwięków. Jeśli pupil nadal nie chce iść z Tobą na smyczy, czas zrobić krok w tył. Widocznie Twój szczeniak nie jest na to jeszcze gotowy. Trenuj w domu, idź do lasu lub pospaceruj w jakimś spokojnym miejscu. Nagradzaj psa zawsze, gdy idzie tak, że smycz nie jest napięta. Po pewnym czasie szczeniak zrozumie, że tylko posłuszne maszerowanie zapewnia mu nagrodę. Ćwicz w ramach krótkich, około 10-miuntowych sesji, maksymalnie 4 razy dziennie. Gdy ćwiczenia w spokojnych warunkach zostaną utrwalone, możesz ponownie wybrać się na spacer do bardziej ruchliwych miejsc.


Może ci się spodoba:

Zobacz również....

Papillon
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Papillon jest małym, pełnym wdzięku spanielem, sprytnym czułym i posłusznym. Ten bardzo popularny pies do towarzystwa ujmuje swoim przyjaznym charakterem, żywiołowym temperamentem i atrakcyjnym wyglądem.

Chart Afgański
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Chart afgański należy do jednej z najstarszych ras na świecie. Łączy w sobie wrażenie siły oraz godności z szybkością i gracją. Dzięki eleganckiemu wyglądowi oraz długiej, jedwabistej sierści przyciąga uwagę i cieszy się dużym splendorem.

Jak przygotować psa na dziecko?
Kategorie: Blog, Życie z psem,

Pojawienie się noworodka w domu to jedno z najszczęśliwszych i najbardziej emocjonalnych wydarzeń w życiu rodziny. Przynosi duże zmiany, nie tylko dla rodziców, ale także dla innych domowników, w tym również dla czworonożnego przyjaciela. Aby jego pierwszy kontakt z dzieckiem zakończył się sukcesem, a wspólne życie było pełne pozytywnych wrażeń należy dobrze przygotować psa na tę wielką chwilę.