Jak nauczyć psa zostawania w domu?

Jak nauczyć psa zostawania w domu?

Kiedy minie okres adaptacji czworonożnego przyjaciela w nowym otoczeniu, przyjdzie w końcu taki moment, w którym Twój pies będzie musiał zostać sam w domu. Po prostu nie możesz go wszędzie zabierać ze sobą. Poświęcając wtedy czas na nauczenie pupila, że ​​samotność nie jest powodem do stresu, chronisz go przed niepotrzebnym niepokojem i lękiem separacyjnym. Jak nauczyć psa zostawania w domu?

Jak nauczyć psa zostawać w domu?

Ratunek przed stresem

Przyzwyczajenie psa do przebywania w samotności jest ważną częścią wychowania szczeniaka lub powitania nowego psa. Stanowi istotny element w życiu wszystkich domowników. Jeśli Twój pupil nigdy nie nauczy się zachowywać spokoju, gdy jest sam w domu, konsekwencje mogą być nie tylko kłopotliwe. lecz także groźne dla jego zdrowia. Może rozwinąć się, trudny do leczenia lęk separacyjny. Bez wątpienia znacznie łatwiej zapobiegać stanom lekowym, niż leczyć je po fakcie.

Jak nauczyć psa zostawania w domu – wyzwanie?

Stopień trudności w szkoleniu psa, aby bez problemów zostawał sam w domu, zależy w dużej mierze od osobowości ucznia. Niektóre, bardziej towarzyskie czworonogi będą potrzebowały więcej czasu na naukę, u innych efekty szkolenia mogą być widoczne bardzo szybko. Niezależnie od charakteru, temperamentu, wieku należy po prostu dobrać odpowiednią formę treningu i zachęty, aby samotność w domu stała się stosunkowo przyjemna.

Początki zawsze są trudne

Zanim przystąpisz co nauki musisz przygotować kilka rzeczy: ulubione przysmaki i zabawki, które zajmą pupila, gdy pozostanie sam w domu. Pomocne może okazać się także nowe wygodne posłanie lub kojec. Nie musisz pozostawiać psu swobodnego dostępu do całego domu. Ważne, aby upewnić się, że ma własne miejsce, w którym czuje się dobrze. Dlatego w niektórych przypadkach dobrą opcją jest przyzwyczajanie psa do klatki. Wiele czworonogów, które są odpowiednio wytrenowane, czuje się bezpieczniej w swojej klatce.

Teraz już tylko potrzebujesz cierpliwości, silnej woli oraz optymizmu i jesteś gotowy do zajęć!. Oczywistym wydaje się fakt, że nie można od razu zostawiać psa samego na długie godziny. Należy stopniowo przyzwyczaić go do samotnego spędzania czasu. Aby to osiągnąć, musisz zacząć od pozostawiania pupila na kilka minut. Wykorzystaj moment na wyrzucenie śmieci lub wyjście do najbliższego sklepu.

Pokaż pupilowi że nie to nic złego

Bardzo pomocne w szkoleniu jest budowanie pozytywnych skojarzeń z samotnością. Co oznacza, że należy stworzyć skojarzenie pomiędzy Twoją nieobecnością, a czymś, co sprawia pupilowi dużą przyjemność. W przypadku wielu psów to coś łączy się po prostu z jedzeniem. Dlatego przed wyjściem warto zostawić ulubioną przekąskę lub porcję karmy. Możesz także zachować na tę okazję specjalnie zabawki i wyciągać je tylko wtedy, gdy wychodzisz. Zaraz po powrocie należy je ponownie schować. W ten sposób Twój pies uczy się, że fajne rzeczy pojawiają się wtedy, gdy Ciebie nie ma w domu.

Nie celebruj wychodzenia z domu i nie świętuj powrotów. Najlepiej jeśli Twój pies nauczy się, że ludzie przychodzący i wychodzący nie są wielkim wydarzeniem. Bez wątpienia uwielbiamy radosne psie powitania. Jednak nadmiernie świętowanie i przedłużanie tych chwil daje pupilowi mocny sygnał, że moment Twojego powrotu jest czymś niezwykłym, radośniejszym, szczęśliwszym, niż chwile spędzone samotnie.

Jak nauczyć psa zostawania w domu – zacznij krótko, ale często

Rozpocznij od około pięciominutowych nieobecności w domu. Przed wyjściem zabierz psa na spacer, najlepiej połączony z zabawą. Sprawdzają się najprostsze rozwiązania: zabawa w chowanego, rzucanie piłką lub frisbee. Zapewnienie psu optymalnej ilości ruchu oraz wyzwań umysłowych jest ważne w przypadku wielu problemów z zachowaniem. Jeśli Twój czworonożny przyjaciel będzie miał zapewnioną wystarczającą ilość ćwiczeń fizycznych i umysłowych, będzie zmęczony i kiedy zostanie sam w domu, znacznie chętniej pójdzie spać. Wychodząc upewniaj się, że pupil ma ulubiony przysmak i akcesoria do zabawy. W kolejnych dniach stopniowo wydłużaj czas, na który zostawiasz psa samego. Po powrocie bądź odporny na dąsy kudłatego przyjaciela. Poświęcaj mu więcej uwagi, pochwal, zabierz na spacer, zainicjuj zabawę.

Pamiętaj, jeśli Twój pies wykazuje oznaki lęku separacyjnego lub innych problematycznych zachowań, najlepiej współpracować z certyfikowanym psim trenerem, który może pomóc w rozwiązaniu tych problemów .


Może Ci się spodoba:

Zobacz również....

Dalmatyńczyk
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Dalmatyńczyk (inaczej wyżeł dalmatyński) jest niezwykle inteligentnym, przyjacielskim, pełnym energii psem. To pojętny uczeń, który ma duszę klauna. Lubi sztuczki i uwielbia popisywać się swoimi talentami. Ma ujmującą osobowość i bez problemu potrafi zaskarbić sobie sympatię wszystkich wokoło.

Tłuszczak u psa
Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Tłuszczaki u psów są dość powszechnym problemem, budzącym zrozumiały niepokój u właścicieli. Na szczęście nie każda zauważona podskórna zmiana jest groźna. Tłuszczaki zazwyczaj nie są niebezpieczne i nie wymagają leczenia. W każdym jednak przypadku konieczna jest wizyta u weterynarza w celu dokładnego zbadania i zdiagnozowania pupila.

Basenji
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Basenji przyciąga uwagę oryginalnym wyglądem i pewnością siebie. Jest mądry, przyjazny i pełen energii. Choć zazwyczaj dość mocno akcentuje swoją niezależność, pozostawia niezatarte wrażenie pogodnym charakterem.