Na czym polega nauka komendy zdechł pies?
Sztuczka „zdechł pies” oznacza, iż czworonożny przyjaciel kładzie się na grzbiecie i udaje martwego. Jest to klasyk wśród psich trików, który zawsze wzbudza zachwyt i rozśmiesza zgromadzoną wokół psa publiczność. Pies udaje martwego po odpowiedniej komendzie i wówczas przewraca do góry brzuchem – praktycznie zastygając w bezruchu. Całość trwa parę chwil, lecz nauka tej zaawansowanej psiej sztuczki wymaga znacznie więcej czasu, ponieważ obejmuje ona kilka ćwiczeń, które są ze sobą połączone.
Jak skutecznie nauczyć psa komendy zdechł pies ?- wskazówki szkoleniowe
Do nauki komendy zdechł pies nie jest wymagany żaden specjalny sprzęt, wystarczy przygotować garść ulubionych smakołyków pupila . Najlepsze będą małe przysmaki – tzw. porcje szkoleniowe, które pies może zjeść bez większego wysiłku. Będą one stanowi doskonałą nagrodą dla futrzanego przyjaciela i jednocześnie zmotywują pupila do działania.
Szkolenie psa można prowadzić zarówno w mieszkaniu, jak i np. w przydomowym ogródku. Najważniejsze jest, aby było to spokojne otoczenie, które nie będzie drażnić i rozpraszać o futrzanego ucznia. Dzięki temu pies będzie mógł w pełni skoncentrować się na treningu.
Należy pamiętać, że naukę komendy zdechł pies można rozpocząć dopiero po wcześniejszym opanowaniu przez czworonoga innych komend, takich jak: siad, waruj czy zostań i polecenia zwalniającego.
Jak nauczyć psa komendy zdechł pies?
Oto nasze porady szkoleniowe zawarte w sześciu krokach:
Krok 1
Spokojnym głosem nakłaniamy psa, aby się położył. Dla swojej wygody pupil będzie faworyzować jedno biodro. Kucamy przed nim i obserwujemy, w którą stronę przechyla się jego tułów. Bierzemy wtedy do ręki smakołyk i przytrzymujemy go przy nosie psiaka. Następnie wabiąc smakołykiem, nakłaniamy podopiecznego do przewrócenia się na bok. W tym celu przesuwamy smakołyk ukośnie przez przeciwne ramię w stosunku do obciążonego biodra. Oznacza to, że jeśli ciężar psa spoczywa na lewym biodrze, kierujemy przysmak przez prawe ramię psa. Ten krok w pewnym stopniu przypomina uczenie psa przewracania się. Gdy pies pochyli się do tyłu, czas na pochwały słowne i nagradzanie smakołykiem. Powtarzamy to ćwiczenie pięć razy.
Wskazówka – warto rozpocząć to ćwiczenie na miękkiej powierzchni (dywan, trawa). Poza tym, aby osiągnąć sukces w szkoleniu, nagradzajmy nawet małe kroki. Oznacza to nagradzanie psa za podążanie głową za ruchem ręki. W ten sposób pupil wie, że jego zachowanie jest pożądane i szybko zorientuje się, jakie będzie jego zadanie.
Krok 2
Powtarzamy elementy z kroku 1, przenosząc rękę od nosa psa, po przekątnej, nad jego ramię. Ale tym razem nie chwalimy go i nagradzamy, dopóki nie przewróci się na grzbiet. Ćwiczymy ten krok co najmniej pięć razy.
Krok 3
Rozpoczynamy od ćwiczenia z kroku 2, ale już bez smakołyku w dłoni. Kiedy pupil sam przewróci się na grzbiet pochwalimy psa z entuzjazmem („dobrze” lub „dobry pies”), głaskamy i nagradzamy smakołykiem. Powtarzamy ten element co najmniej pięć razy.
Krok 4
Teraz układamy wybraną dłoń w kształt pistoletu. Przesuwamy ją (ułożoną w tym kształcie) przed nosem psa i kierujemy ukośnie nad jego ramieniem. W tej samej chwili, gdy pupil przewróci się na grzbiet nagradzamy smakołykiem. Następnie powtarzamy to ćwiczenie kilkukrotnie.
Krok 5
Na tym etapie dodajemy komendę słowną do czynności z kroku 4. Gdy pies już się przewróci na grzbiet, natychmiast wypowiadamy komendę zdechł pies i jednocześnie wskazujemy dłonią umowny gest „pistoletu”. Chwalimy i nagradzamy psa, gdy właściwie zareaguje, czyli przewróci się na plecy i przez chwilę zastygnie w tej pozie.
Krok 6
W ostatnim kroku oddalamy się od psa ( 2-3 metry) i wykonujemy ćwiczenie opisane w poprzednim kroku. Jeżeli zareaguje w poprawny sposób, oczywiście nagradzamy go i podajemy komendę zwalniającą lub sygnał zwalniający. Stopniowo zwiększamy odległość od psa, aż będzie w stanie wykonać komendę zdechł pies z dalszej odległości i z innych pozycji: siedzącej lub stojącej, a później nawet, gdy pies będzie w ruchu.
Na co zwrócić szczególną uwagę podczas nauki komendy zdechł pies?
Szkolenie psa komendy zdechł pies wymaga przyjaznego podejścia i dużej cierpliwości, ponieważ każdy czworonóg jest wyjątkowy i uczy się w innym tempie. Konieczna jest również dobra komunikacja z czworonożnym przyjacielem, a także konsekwencja w działaniu.
Warto pamiętać, aby prowadzić sesje treningowe w dobrym nastroju i kończyć szkolenie, jeśli tylko pupil okaże zmęczenie, znudzenie lub frustrację. Aby nauczyć podopiecznego dłuższego pozostawania w pozycji zdechł pies, należy stopniowo wydłużać czas między poprawnie wykonanym ćwiczeniem, a pochwałą i podaniem zasłużonej nagrody.
Stosujemy krótkie sesje treningowe (5-15min), powtarzane dość często, najlepiej 2-3 razy dziennie.
Należy zawsze kończyć trening pozytywnym akcentem, np. beztroską zabawą lub porcją pieszczot.
Może ci się spodoba: