Czy pies może jeść orzechy? O psach i owocach

Czy pies może jeść orzechy? O psach i owocach

Orzechy zawierają mnóstwo zdrowych kwasów tłuszczowych, są bogatym źródłem minerałów i witamin, a także elektrolitów i innych składników odżywczych, w tym potasu, sodu, fosforu i magnezu. Ponieważ są produktem naturalnym, można zakładać, że orzechy doskonałe pasują do diety naszego pupila. Ale czy to rzeczywiście prawda? Odpowiedź w dużej mierze zależy od rodzaju orzechów oraz stanu zdrowia psa. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku czworonożnych przyjaciół borykających się z alergią pokarmową, nietolerancją pokarmową lub nadwagą.

Czy pies może jeść orzechy?

Orzechy w diecie psa

Orzechy znajdują się na szczycie zdrowych przekąsek. Zawierają kwasy omega 3, witaminy, w szczególności z grupy B i E, białka oraz cenne składniki takie jak: magnez, wapń, żelazo, cynk, selen, oraz potas. Najlepiej jednak jeść je surowe i świeże, a unikać smażonych, solonych czy panierowanych. W rankingu TOP 5 zwyciężają: migdały, orzechy włoskie, orzechy laskowe, orzechy brazylijskie i orzechy pekan. Niestety, pomimo iż niektóre orzechy są zdrowym przysmakiem dla ludzi, stanowią zagrożenie dla zdrowia pupila. Inne orzechy, choć nie są trujące, jednak zjedzone przez psa w dużej ilości, mogą być przyczyną niestrawności. W niewielkich ilościach zdrowym psom mogą być podawane:

  • orzechy ziemne oraz orzechy laskowe, stanowiące istotne źródło magnezu, manganu, miedzi i witaminy E;
  • orzechy włoskie bogate w witaminę B, kwas foliowy, mangan, miedź, cynk i błonnik;
  • migdały z wysoką zawartością błonnika, wapnia i magnezu;
  • pistacje i orzechy nerkowca będące źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (przede wszystkim omega 3)

Jak podawać orzechy psu?

Wzbogacenie diety zdrowego, dorosłego psa o niewielką ilość dobrze przez niego tolerowanych orzechów (kilka sztuk w ciągu tygodnia) może mieć korzystny wpływ na skórę i sierść oraz układ sercowo-naczyniowy czworonoga. Aby orzechy zachowały status zdrowej przekąski, należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim nie częstujemy pupila starymi, spleśniałymi lub zawilgoconymi orzechami. Zepsute orzechy mogą zawierać niebezpieczne mykotoksyny, wytwarzane przez niektóre gatunki grzybów, rozwijające się na źle przechowywanych orzechach. Bezwzględnie powinniśmy unikać podawania orzechów psom starszym, chorym oraz szczeniakom . Można je skutecznie zastąpić jakimś innym przysmakiem roślinnym, w tym zmielonymi pestkami dyni.

Ponadto warto pamiętać, że zbyt duża dawka orzechów w diecie czworonożnego towarzysza może powodować otyłość i zapalenie trzustki (orzechy są wysokokaloryczne, zawierają znaczną ilość tłuszczu), dlatego najlepiej wykluczyć je z diety pupila z tendencją do nadwagi lub nadwagą.

Nie karmimy naszego czworonożnego przyjaciela orzechowymi przekąskami zawierającymi przyprawy, tj. sól, pieprz i ostre dodatki, a także panierkę. Wszystkie te dodatki mogą wywołać poważne zaburzenia trawienne. Pomimo, że psy lubią rozgryzać niełuskane orzechy, np. włoskie i laskowe, nie można na to pozwalać, gdyż twarde łupiny mogą poranić dziąsła zwierzęcia, a połknięty kawałek ostrej skorupki może spowodować uszkodzenie przewodu pokarmowego.

Czy pies może jeść orzechy?

Które orzechy są dla psa bezpieczne, a których należy unikać?

Do grupy orzechów, które są toksyczne dla psa należą:

  • Orzechy makadamia – są egzotycznymi orzechami o okrągłym kształcie, uznawanymi jako bardzo zdrowy przysmak dla ludzi. Są jednak toksyczne dla psów i pod żadnym pozorem nie należy podawać ich swoim pupilom. Mogą one powodować ich osłabienie, problemy z chodzeniem, bóle brzucha i wymioty, drżenie kończyn, a nawet hipotermię. Objawy te zwykle pojawiają się po upływie 12 godzin od spożycia.
  • Czarne orzechy – te podobne do włoskich orzechy również należą do listy bardzo trujących dla psów. Mogą powodować wymioty i objawy neurologiczne.

W grupie orzechów, których nie powinno się podawać psom w dużych ilościach są:

  • Orzechy nerkowca – zawierające związki, które są trudniejsze w trawieniu niż orzechy prażone lub gotowane, co może skutkować rozstrojem żołądka u psów.
  • Pistacje – bogate w tłuszcze, mogą wywołać zapalenie trzustki i rozstrój żołądka. Ze względu na mały rozmiar i to, że często mają skorupkę, mogą powodować zadławienia czworonogów lub blokadę jelit.
  • Orzeszki pekan – pomimo, że nie są bezpośrednio toksyczne, lecz podobnie jak orzechy włoskie mają tendencję do pleśnienia. Pleśnie te nawet w niewielkiej ilości, mogą powodować drgawki i uszkodzenie nerwów, a także zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
  • Migdały – choć nie są bezpośrednio toksyczne, nie zaleca się ich podawać psom, ponieważ mogą wywoływać niedrożności, szczególnie gdy nie są dobrze rozgryzione i przeżute. Psy małych ras mogą takie kawałki migdałów nawet wdychać do tchawicy. Migdały są często mocno solone, co może powodować zatrzymywanie wody przez czworonoga. Jest to niebezpieczne w przypadku zwierząt cierpiących na choroby serca.
  • Orzechy brazylijskie – nie są trujące, ale trudne do strawienia, ponieważ są jednymi z najbardziej tłustych przysmaków. Może to być szczególnie niebezpieczne dla czworonogów, u których w przeszłości występowało zapalenie trzustki.

Zatrucie orzechami – jak pomóc psu?

Do najczęstszych objawów zatrucia po zjedzeniu orzechów należą:

  • wymioty
  • biegunka
  • nie wypróżnianie się przez kilka dni
  • wzdęcia
  • gorączka
  • przyspieszone tętno
  • ból brzucha (skomlenie, przyspieszony oddech, unikanie dotyku)
  • utrata apetytu
  • drgawki
  • trudności w chodzeniu lub osłabienie mięśni nóg
  • krwawy stolec
  • mocz w kolorze pomarańczowym

W przypadku, gdy zorientujemy się, że nasz czworonożny przyjaciel zjadł szkodliwe orzechy, na ogół najlepszym pomysłem jest jak najszybsze wywołanie wymiotów, które może zapobiec strawieniu toksycznej substancji lub ograniczyć ich wchłanianie. Poza rodzajem, istotna w tym wypadku będzie przede wszystkim ilość zjedzonych orzechów w powiązaniu z wagą ciała i ogólnym stanem zdrowia psa. Należy uważnie obserwować podopiecznego i w razie wystąpienia niepokojących objawów, natychmiast skonsultować się z lekarzem weterynarii, który określi dalsze postępowanie.

Uwaga na alergię pokarmową!

Czasami zdarza się, że psy źle tolerują pewne składniki w diecie. Mówimy wtedy o alergii pokarmowej lub nietolerancji pokarmowej. Obie wywołują podobne objawy: zmiany skórne (pokrzywka, obrzęk, swędząca wysypka), problemy żołądkowo-jelitowe (biegunka, wymioty, refluks), stany zapalne uszu. W przypadku nietolerancji pokarmowej objawy na określony składnik diety pojawiają się bezpośrednio po pierwszym kontakcie z alergenem. W tym przypadku najczęściej kluczową jest ilość nietolerowanego składnika. Natomiast alergia pokarmowa rozwija się, ponieważ organizm czworonożnego przyjaciela wytworzył przeciwciała po kontakcie z uczulającym składnikiem pokarmu. Ponowny kontakt z tym alergenem powoduje, że układ odpornościowy pupila zaczyna się bronić, wywołując nadmierną reakcję alergiczną. Różnica ujawnia się także w tym, że alergia pokarmowa daje o sobie znać niezależnie od ilości składnika alergennego w pożywieniu.

Jeśli chodzi o alergię pokarmową, do sedna sprawy możemy dotrzeć tylko w jeden sposób, stosując konsekwentną dietę eliminacyjną przez kilka tygodni. Następnie wprowadzana jest odpowiednia terapia, w szczególności dieta, w której pomocna może być karma hipoalergiczna wspomagana lekami przeciwhistaminowymi. Jeśli dieta eliminacyjna lub reakcja organizmu psa bezpośrednio po spożyciu orzechów wskazują na nietolerancję tego składnika, kluczowym sposobem na walkę z objawami jest unikanie alergenu, czyli całkowite wykluczenie orzechów z diety.

Czy pies może jeść orzechy?

Czy pies może jeść orzechy? Podsumowanie

Niektóre orzechy, podawane z umiarem i z zachowaniem określonych zasad, są bezpieczne dla zdrowego psa. Inne jednak zawierają substancje, które mogą być dla pupila szkodliwe. Zdecydowanie należy ich unikać. Pozostałe warto wprowadzać do diety czworonoga bardzo ostrożnie, obserwując reakcję na nowy element w menu. Najlepiej jednak wcześniej skonsultować się z weterynarzem, aby zyskać pewność, że orzechy staną się zdrowym przysmakiem dla czworonożnego przyjaciela.


Może ci się spodoba:

Zobacz również....

Jak nauczyć psa 'nie wolno'. Nauka komend.
Kategorie: Blog, Szkolenie psa,

Współistnienie człowieka i psa zawsze powinno być postrzegane jako partnerstwo. Bez wątpienia, aby ta relacja była jak najbardziej harmonijna, oboje partnerzy muszą przestrzegać przyjętych zasad. Ponieważ jednak w zespole człowiek – pies każdy żyje inaczej, ma inne potrzeby i inne doświadczenia, na opiekunie spoczywa obowiązek nauczenia czworonożnego przyjaciela powstrzymywania się od pewnych zachowań i szanowania granic. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest pozytywne wzmocnienie pożądanych działań oraz nauka psa komendy „nie wolno”.

Wymioty u psa
Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Nudności i wymioty należą do częstych problemów zdrowotnych psów. Każdy przypadek, gdy czworonożny przyjaciel wymiotuje jest inny i należy do niego podejść indywidualnie. Zakres przyczyn tego zaburzenia jest szeroki. Do najczęściej spotykanych należą: nietolerancja pokarmu, połknięcie ciała obcego, niestrawność lub inne zaburzenia żołądkowo- jelitowe. W większości przypadków objawy mają charakter krótkotrwały i nie stanowią powodu do zmartwień. Istnieje jednak szereg poważnych chorób, które dają symptomy w postaci wymiotów. Częste i uporczywe wymioty mogą wskazywać na schorzenie, które wymaga bezzwłocznego leczenia. Z tego powodu, jeśli wymioty u psa nie ustają, pojawiają się objawy towarzyszące lub stan pupila się pogarsza, konieczna jest natychmiastowa wizyta u weterynarza.

Owczarek staroangielski (Bobtail)
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Owczarek staroangielski, znany również jako bobtail, jest bardzo wesołym psem o łagodnym, spokojnym i zrównoważonym usposobieniu. Oznacza się naturalnym instynktem obronnym, lojalnością i inteligencją. Szuka bliskiego kontaktu z człowiekiem i buduje z nim mocne relacje. Jednak wszędzie, gdzie się pojawi największe emocje, powszechną uwagę i duże uznanie wzbudza jego imponująca fryzura.