Jak nauczyć psa ‘nie wolno’? Nauka komend od podstaw

Jak nauczyć psa ‘nie wolno’? Nauka komend od podstaw

Współistnienie człowieka i psa zawsze powinno być postrzegane jako partnerstwo. Bez wątpienia, aby ta relacja była jak najbardziej harmonijna, oboje partnerzy muszą przestrzegać przyjętych zasad. Ponieważ jednak w zespole człowiek – pies każdy żyje inaczej, ma inne potrzeby i inne doświadczenia, na opiekunie spoczywa obowiązek nauczenia czworonożnego przyjaciela powstrzymywania się od pewnych zachowań i szanowania granic. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego celu jest pozytywne wzmocnienie pożądanych działań oraz nauka psa komendy „nie wolno”.

Jak nauczyć psa 'nie wolno'. Nauka komend.

Zrozumienie przez psa komendy „nie wolno”

Na ogół pupil dość szybko orientuje się w hierarchii społecznej panującej wśród domowników. Jeśli jest nieposłuszny, dzieje się tak zazwyczaj dlatego, że nie wie jak ma się prawidłowo zachować. Często jest zdezorientowany, ponieważ nie ma pojęcia, czego od niego oczekujemy. Niektóre problemy znajdują zaskakująco proste rozwiązania. W pierwszej kolejności należy zastanowić się, czy pupil jest rzeczywiście niegrzeczny, czy zachowuje się w ten sposób po prostu dlatego, że jest psem. Ma swój instynkt, swoje naturalne potrzeby (m.in. jedzenie, sen, aktywność fizyczną i psychiczną, poczucie bezpieczeństwa), które niezaspokajanie wpływają negatywnie na jego zdrowie, samopoczucie oraz zachowanie. Część trudności wynika także z tego, że w codziennych relacjach nie pokazujemy psu „dobrego”, alternatywnego rozwiązania. Dla przykładu, jeśli pies niszczy przedmioty – nie należy na niego krzyczeć, lecz zająć jego uwagę zabawką, na której może rozładować swoją energię.

Oczywiście, w praktyce nie zawsze jest to takie proste. Najczęściej nieodzownym elementem zgodnego wspólnego życia staje się konsekwentne i jasne postępowanie z psem oraz cierpliwe szkolenie podstawowych poleceń, m.in. takich jak komenda „nie wolno”. Ogólnie rzecz ujmując, należy pokazywać czworonożnemu przyjacielowi zachowania pożądane oraz niepożądane, poprzez klarowny i jednoznaczny system pozytywnego wzmocnienia.

Jak nauczyć psa 'nie wolno'. Nauka komend.

Budowanie podstaw polecenia „nie wolno”

Nauka pupila nowych komend takich jak „nie wolno”, ma wymiar praktyczny i użyteczny. Jest również świetnym sposobem stymulowania jego aktywności umysłowej i fizycznej. W znacznym stopniu rozwija umiejętności poznawcze psa. Zwiększa poczucie bezpieczeństwa dla obydwu stron i ma pozytywny pływ na budowanie i wzmacnianie wzajemnej więzi. Szkolenie komendy „nie wolno”, warto poprzedzić nauką innych podstawowych poleceń. Opanowanie komend „siad” oraz „zostań” pozwala zapanować nad pupilem w określonych sytuacjach i ułatwia kontrolowanie jego zachowania, przez co stanowi doskonały wstęp do skuteczniejszego treningu.

Jak zacząć trening komendy „nie wolno”?

Aby zmotywować pupila do nauki polecenia „nie wolno” musimy sami zaangażować się w pełni w proces szkolenia oraz zapewnić czworonożnemu przyjacielowi optymalne warunki do ćwiczeń. Po pierwsze, trening musi być oparty na jasnych przekazach, czytelnej komunikacji, bez mylących sygnałów, gestów lub zbędnych przerw. Szczególnie w pierwszym etapie należy zadbać o właściwe otoczenie do nauki, tzn. spokojne, przyjazne, znane psu środowisko, bez bodźców utrudniających skupienie uwagi na zadaniu. Dopiero na etapie doskonalenia danego elementu, możemy stopniowo dodawać rozproszenia do chwili, aż pupil będzie prawidłowo wykonywał komendę „nie wolno” w trudnym dla niego otoczeniu.

Istotny jest także wybór odpowiedniego momentu do nauki, pupil nie powinien być zmęczony ani głodny, należy zawsze zapewnić mu czas na odpoczynek po aktywności fizycznej i jedzeniu. Ponadto powinniśmy pamiętać o dynamice pracy (pies na ogół szybko się nudzi) i dzielić sesję treningową na odcinki, skupiające pełne zaangażowanie czworonoga (na ogół 5 -10 minut).

Sytuacje, w których przydatna jest komenda „nie wolno”

Korzyści z opanowania komendy „nie wolno” są wymierne, przede wszystkim w zakresie bezpieczeństwa pupila, domowników oraz otoczenia. Dzięki niej możemy uniknąć sytuacji trudnych, kłopotliwych lub wiążących się z różnymi zagrożeniami. Pupil może próbować między innymi: wyrwać się na spacerze, zjeść coś szkodliwego, skoczyć na małe dziecko, zaatakować inne osoby lub zwierzę, czy zniszczyć cenny przedmiot. W domowym zaciszu mamy również do czynienia z wieloma sytuacjami, w których komenda „nie wolno” okazuje się bardzo przydatna. Przede wszystkim kiedy chcemy wyznaczyć jakieś granice, np. aby nie: wskakiwał na łóżko, wchodził do określonego pomieszczenia, ruszał jakiś przedmiotów lub przesadnie szczekał. W takich sytuacjach komenda „nie wolno” umożliwia zapanowanie nad emocjami czworonoga i ułatwia wyegzekwowanie właściwej reakcji.

Jak nauczyć psa 'nie wolno'. Nauka komend.

Jak nauczyć psa „nie wolno” w kilku krokach

Do nauki psa komendy „nie wolno” należy przygotować niezbędne akcesoria, czyli smycz i ulubione przysmaki, które będą pełniły rolę nagrody. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, na początku treningu należy wybrać spokojne miejsce, w którym pupil będzie czuł się komfortowo.

Jak nauczyć psa „nie wolno” – I krok

Przyjmujemy pozycję w kucki, trzymając psa na smyczy. Następnie kładziemy smakołyk na podłodze i przykrywamy go dłonią. Kiedy pies zaczyna lizać i drapać naszą rękę, wydajemy komendę „nie wolno”. Kiedy zrezygnuje, nagradzamy go przysmakiem z drugiej ręki i dodatkowo chwalimy słownie. W przeciwnych przypadku ignorujemy jego zachowanie. Do następnego kroku przechodzimy dopiero w chwili, gdy czworonożny przyjaciel za każdym zareaguje właściwie na polecenie „nie wolno”.

Jak nauczyć psa „nie wolno” – II krok

W kolejnym etapie przyjmujemy pozycję stojącą i podobnie jak w pierwszym kroku umieszczamy przysmak na podłodze. Zakrywamy go stopą i nie dopuszczamy, aby pupil go zjadł. Kiedy właściwie zareaguje na komendę „nie wolno”, można mu dać smaczną nagrodę, jednak z naszej kieszeni. Powtarzamy ćwiczenie, aż pies w każdym przypadku będzie reagował prawidłowo na komendę.

Jak nauczyć psa „nie wolno” – III krok

Kładziemy smakołyk na podłodze i oddalamy się od niego razem z psem. Jeśli pupil grzecznie pójdzie za nami, można go nagrodzić. W przeciwnym wypadku przypinamy psa do smyczy i odchodzimy z nim kilka kroków. Następnie wracamy do miejsca, gdzie leży przysmak i zakrywamy go nogą, jednocześnie wypowiadając komendę „nie wolno”. Nagradzamy pupila natychmiast, gdy właściwie zareaguje.

Uwaga: Należy pamiętać, aby za każdym razem używać jednakowej komendy – „nie wolno” oraz pod koniec każdej sesji treningowej zabrać z podłogi wykorzystywany do ćwiczeń smakołyk.

Jak nauczyć psa „nie wolno” – IV krok

Z czasem można rozszerzyć naukę komendy „nie wolno” o sytuacje domowe lub życia codziennego.

Dla przykładu, wprowadzamy polecenie w chwili, gdy pupil chce wskoczyć na łóżko lub drapie w drzwi. Kluczem do skutecznego treningu komendy „nie wolno” jest cierpliwość w oczekiwaniu na powtarzalne reakcje psa oraz podtrzymywanie u pupila wyuczonej umiejętności w codziennym funkcjonowaniu – w domu i na zewnątrz. Często, pomimo efektywnego treningu, na początku pies nie we wszystkich sytuacjach będzie właściwie reagował na polecenie. Nie mniej należy konsekwentnie, stopniowo wprowadzać coraz trudniejsze wyzwania, pamiętając o nagrodach. Po jakimś czasie nasz czworonożny przyjaciel zrozumie, na czym polega komenda „nie wolno” i będziemy mogli zrezygnować z przysmaków.

Jak nauczyć psa 'nie wolno'. Nauka komend.

Pozytywne wzmocnienie w szkoleniu komendy „nie wolno”

Trening powinien być przyjemnością dla obu stron. Wywieranie zbyt dużej presji na psie oraz narzucanie zbyt szybkiego tempa pracy (szybki przeskok miedzy kolejnymi etapami szkolenia) przynoszą odwrotny skutek od zamierzonego. Pupil się stresuje, zniechęca do pracy, w końcu unika ćwiczeń. Musimy wtedy się zastanowić, czy nie wymagamy od niego zbyt wiele i od razu skorygować podejście. Najlepsze efekty przynoszą ćwiczenia oparte na pozytywnych skojarzeniach i budowaniu przyjaznej atmosfery, chociażby poprzez głaskanie, pieszczoty, smakołyki, pochwały słowne, wspólne zabawy czy przytulanie. Jednak bez wątpienia dla psa największą i zaraz najbardziej oczekiwaną nagrodą jest uwaga bliskich mu osób.


Może ci się spodoba:

Zobacz również....

Wymioty u psa
Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Nudności i wymioty należą do częstych problemów zdrowotnych psów. Każdy przypadek, gdy czworonożny przyjaciel wymiotuje jest inny i należy do niego podejść indywidualnie. Zakres przyczyn tego zaburzenia jest szeroki. Do najczęściej spotykanych należą: nietolerancja pokarmu, połknięcie ciała obcego, niestrawność lub inne zaburzenia żołądkowo- jelitowe. W większości przypadków objawy mają charakter krótkotrwały i nie stanowią powodu do zmartwień. Istnieje jednak szereg poważnych chorób, które dają symptomy w postaci wymiotów. Częste i uporczywe wymioty mogą wskazywać na schorzenie, które wymaga bezzwłocznego leczenia. Z tego powodu, jeśli wymioty u psa nie ustają, pojawiają się objawy towarzyszące lub stan pupila się pogarsza, konieczna jest natychmiastowa wizyta u weterynarza.

Owczarek staroangielski (Bobtail)
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Owczarek staroangielski, znany również jako bobtail, jest bardzo wesołym psem o łagodnym, spokojnym i zrównoważonym usposobieniu. Oznacza się naturalnym instynktem obronnym, lojalnością i inteligencją. Szuka bliskiego kontaktu z człowiekiem i buduje z nim mocne relacje. Jednak wszędzie, gdzie się pojawi największe emocje, powszechną uwagę i duże uznanie wzbudza jego imponująca fryzura.

Czy pies może jeść truskawki?
Kategorie: Blog, Życie z psem,

Truskawki świeżo zebrane z pola mają niesamowity smak i aromat. Na dodatek ten pyszny i kuszący zapachem przysmak jest bardzo zdrowy. Powszechnie wiadomo, że nie jesteśmy osamotnieni w naszym upodobaniu do tych soczystych owoców: wiele psów, tak samo jak większość ludzi, lubi truskawki. Pamiętając jednak o tym, że niektóre pokarmy są dobrze tolerowane i zdrowe dla psów, inne ciężko strawne lub nawet trujące, powstaje pytanie jak sprawy się mają z aromatycznymi truskawami? Czy pies może jeść truskawki, czy raczej należy je trzymać poza jego zasięgiem?