Buldog francuski – mały pies o wielkim sercu
Buldog francuski to niewielkich rozmiarów pies o charakterystycznej, korpulentnej budowie. Jaki temperament mają buldożki i w jaki sposób doszło do powstania opisywanej rasy?
Buldog francuski to niewielkich rozmiarów pies o charakterystycznej, korpulentnej budowie. Jaki temperament mają buldożki i w jaki sposób doszło do powstania opisywanej rasy?
Buldogi francuskie zaliczane są do sekcji małych psów molosowatych. Mierzą w kłębie najczęściej ok. 30 cm i ważą od 8 do nawet 18 kg. Charakterystyczną cechą buldożków jest korpulentna, przysadzista budowa ciała, płaska kufa oraz stojące uszy, które często określa się jako jako „nietoperzowate”. Posiadają one krótką, błyszczącą sierść (pozbawioną podszerstka) o czarnym, białym, biszkoptowym bądź też moręgowatym odcieniu.
Buldog francuski to dość młoda rasa, której pochodzenie nie jest do końca znane. Przypuszcza się, iż celowa hodowla buldożków ruszyła dopiero w drugiej połowie XIX w. Choć nie mamy całkowitej pewności, jakie rasy przyczyniły się do jej powstania, to jednak zdecydowana większość specjalistów wymienia przede wszystkim buldogi angielskie. To właśnie one były najpewniej krzyżowane z terierami, aczkolwiek część ekspertów jest zdania, iż sporą rolę w procesie kształtowania rasy odgrywały również mopsy. Warto dodać, że w XIX wiecznej Anglii wspomniane już buldogi angielskie wykorzystywano zarówno do szczucia byków, jak i walk psów. Skąd zatem nazwa buldog francuski? Otóż opisywana rasa trafiła do Francji wraz z angielskimi tkaczami, którzy przenieśli się tam w poszukiwaniu zatrudnienia.
Oto sugerowane rozmiary, jakie będą pasować na dorosłe psy tej rasy. Zostały dobrane na podstawie długoletniego doświadczenia w szyciu akcesoriów oraz najczęstszych wyborów innych opiekunów psów tej rasy. Pamiętaj, tylko zmierzenie da 100% pewność - każdy pies jest inny.
Wraz z końcem XIX wieku buldogi francuskie ponownie zawitały na ziemie angielskie, jednak wówczas nie spotkały się z ciepłym powitaniem. Reprezentantów rasy często wyśmiewano z uwagi na swoje charakterystyczne, „nietoperzowate” uszy. Niemniej jednak w 1888 roku buldogi francuskie doczekały się własnego standardu. Nie minęło wiele czasu, by pieski podbiły serca europejskiej szlachty. Obecnie są one znane – i lubiane! – dosłownie na całym świecie. Skąd tak duża popularność buldogów francuskich? Każdy, kto choć raz miał kontakt z buldożkiem z pewnością dostrzegł, że są to pieski zarówno urocze, jak i niezwykle sympatyczne. To właśnie ich charakter stanowi jedną z bezpośrednich przyczyn ogromnej popularności.
Jak już wcześniej wspomniano, buldogi francuskie są psami niezwykle sympatycznymi i czułymi. Więzi, jakie nawiązują ze swoim opiekunem są bardzo silne. Pieski chętnie uczestniczą w różnego rodzaju zabawach, łatwo przyswajają wiedzę i szybko uczą się, w jaki sposób reagować na wydawane przez opiekuna komendy. Są inteligentne, dlatego też wymagają częstej stymulacji intelektualnej. Brak takowej sprawia, że zaczynają się nudzić, co z kolei może być przyczyną niszczenia sprzętów domowych. Zdecydowana większość osobników posiada łagodne usposobienie, natomiast ewentualne przejawy agresji kierują się wyłącznie w stronę innych psów, nigdy zaś ludzi.
Buldogi francuskie określa się są jako psy do towarzystwa. To typowi kanapowcy, którzy najlepiej czują się w towarzystwie swojego opiekuna. Źle znoszą samotność, a odcięcie od ukochanego człowieka postrzegają jako najgorszy z możliwych rodzaj kary. To zwierzęta o wielkim sercu, którym do pełni szczęścia potrzebna jest jedynie uwaga, miłość właściciela i wspólne spacery. A jeśli już o spacerach mowa to warto dodać, iż pieski najlepiej wyprowadzać w specjalnych szelkach. Jakich konkretnie? Najlepiej takich, które projektuje się z myślą o potrzebach opisywanej rasy. Tego rodzaju akcesoria dostępne np. na naszej stronie w dziale szelki dla buldogów francuskich.
W dzisiejszych czasach pies w podróży nie jest niczym niezwykłym. W samochodach, w pociągach, nawet w samolotach. Właściciele są mocno przywiązani do swoich pupili, zatem nie ma się co dziwić, że pragną z nimi dzielić czas, również podczas wyjazdów. Mimo licznych udogodnień, które oferują nam ośrodki, hotele, pensjonaty sprawa wspólnego wyjazdu z psem okazuje się często nie lada wyzwaniem. Dlaczego? Otóż, wiele psów źle znosi podróże, a wyprawa z pupilem, który nie najlepiej się czuje, może być uciążliwa dla wszystkich. Co zrobić by ułatwić naszemu zwierzakowi taką jazdę, jak się do niej przygotować, jak rozpoznać chorobę, minimalizować i leczyć objawy. Przyglądniemy się temu tematowi i dowiemy się czym jest choroba lokomocyjna u psa.
Odblaski w akcesoriach dla psów zapewniają większe bezpieczeństwo podczas spacerów. O opcję odblasków w obrożach, szelkach i smyczach pytaliście nas już kilka jesieni temu, dlatego bardzo się cieszymy, że wreszcie możemy Wam dać to, czego potrzebujecie ?
Weekendowy wypad za miasto, zagraniczny urlop z psem, odwiedziny teściów, wizyta u weterynarza – jeśli mamy do dyspozycji auto, okazji do jazdy z psem znajdzie się od groma. Wiele osób przewozi psa w aucie zupełnie “luzem” – na kolanach, na tylnej kanapie, na przednim fotelu czy w bagażniku. Tymczasem istnieją realne powody dla których powinniśmy […]