Wyżeł węgierski – szybki, zwinny i wytrzymały
Wyżeł węgierski to majestatyczny pies myśliwski, który odznacza się niezwykłą inteligencją i energicznym usposobieniem. Jednocześnie jest czułym, cichym i łagodnym pupilem.
Wyżeł węgierski to majestatyczny pies myśliwski, który odznacza się niezwykłą inteligencją i energicznym usposobieniem. Jednocześnie jest czułym, cichym i łagodnym pupilem.
Wyżeł węgierski to stara rasa psów wywodząca się z kraju gulaszu i czardasza, która prawdopodobnie powstała już w IX wieku. Jego nazwa w języku węgierskim oznacza „poszukiwacz” lub „tropiciel”. Przodek wyżłów węgierskich towarzyszył Madziarom, osiedlającym się na Równinie Węgierskiej. Ceniony był ze względu na szybkość, zwinność i wytrzymałość w doglądaniu stad koni. Uznaje się, że wyżeł węgierski powstał poprzez krzyżowanie tureckich żółtych psów myśliwskich z pointerem i wyżłem niemieckim krótkowłosym.
Pierwsza pisemna wzmianka o rasie została odnotowana w Ilustrowanej Kronice Wiedeńskiej w 1357 roku. W miarę upływu wieków psy te stały się cenioną własnością węgierskiej szlachty, która kontynuowała doskonalenie ich umiejętności łowieckich i odpowiedniego temperamentu. Wyżły węgierskie są twardą i odporną rasą psów, które przetrwały okupację turecką (1526 – 1696), węgierską wojnę domową (1848 – 1849) oraz obie wojny światowe. Ta ostatnia przyczyniła się do przetrzebienia rasy, ale hodowcom udało się ją uratować dzięki wielu zabiegom.
Wyżła węgierskiego zaklasyfikowano według FCI do grupy VII wyżłów kontynentalnych, sekcji 1.1 – psów w typie gończego, podlegających próbom pracy.
Przedstawiciel tej rasy jest naturalnym myśliwym: pojętnym i łatwym do prowadzenia psem, który jest bardzo wytrzymały oraz odporny na upał i suszę. Wyżeł węgierski jest szybki i nie hałasuje przy ściganiu zdobyczy, jednocześnie jest obdarzony doskonałym węchem i wyjątkową zdolnością do trenowania. Wyhodowano go do polowań na polach, w lasach lub przy zbiornikach wodnych. Chociaż wyżeł węgierski jest łagodny, bardzo czuły i wrażliwy, jest również żywy, nieustraszony i posiada dobrze rozwinięty instynkt ochronny.
Wyżeł węgierski jest dostojnym i dumnym psem o mocnej budowie i smukłej sylwetce. Charakteryzuje się długimi, jedwabistymi uszami, które zwisają poniżej linii żuchwy. Unikatowe i piękne jest również jego rudawe umaszczenie. Oczy są owalne i ciemne, o inteligentnym wyrazie. Wyżeł węgierski ma dość długą i muskularną szyję. Jego ogon jest często kopiowany.
Ze względu na długość i strukturę włosa istnieją dwie odmiany wyżła węgierskiego:
Najbardziej powszechna jest odmiana krótkowłosa ze lśniącą i gładką sierścią. Wyżeł węgierski nie ma podszerstka, a jego szata okrywowa występuje w kolorach: rudym, ciemnożółtym i rdzawo-złotym. Czasami może występować sierść srebrzystoszara lub płowa. Wzorzec wyżła węgierskiego nie dopuszcza umaszczenia koloru czerwonego i czarnego. Nos przedstawiciela tej rasy zawsze powinien mieć czerwonawy kolor, który łączy się z barwą sierści. Podobnie kolor oczu i paznokci psa powinien być również w odcieniu koloru sierści.
Wymiary wyżła węgierskiego: wysokość dorosłego psa w kłębie wynosi od 58 do 64 cm, a suk 54 – 60 cm. Czworonogi tej rasy ważą: samiec: 20 – 29 kg, samica: 18 – 25 kg. Przeciętna długość życia wyżłów węgierskich to 12 – 15 lat.
Wyżeł węgierski jest bardzo energiczny, łagodny, lojalny, opiekuńczy i niezwykle czuły dla swoich domowników. Szybko nawiązuje bliskie więzi ze swoim właścicielem, dziećmi, a nawet nieznajomymi. Za granicą często określa się go mianem „pies – rzep”, ze względu na szczególną lojalność i duże przywiązanie do opiekuna. Podąża za nim wszędzie, tak jakby go przyklejono.
Wyżeł węgierski, za sprawą swojego instynktu łowieckiego, jest doskonałym biegaczem, który osiągać może prędkość do 60 km/h. Znany jest również z zamiłowania do wody – jest wyjątkowym pływakiem i aporterem. Ten pies ma płetwiaste stopy, które pozwalają mu pływać z dużą prędkością. Wyostrzone zmysły wyżła węgierskiego sprawiają, że jest również dobrym psem przewodnikiem, psem terapeutycznym oraz psem poszukiwawczym i ratowniczym.
Wyżeł węgierski potrzebuje aktywnego właściciela, który lubi spędzać czas na świeżym powietrzu. Należy zabierać go na długie spacery i wędrówki, biegi lub polowania oraz wspólne kąpiele w jeziorze. Ten pies nie nadaje się do spędzania czasu na kanapie. Jego instynkt myśliwski wymaga biegania i węszenia na otwartej przestrzeni oraz eksplorowania nieznanych mu zakątków.
Psy tej rasy są dość wrażliwe, czasami bywają lękliwe, przejawiając to oszczekiwaniem innych psów lub samochodów, których mogą się obawiać. Dlatego bardzo ważna jest ich wczesna socjalizacja, podczas której będą się oswajać ze stresującymi sytuacjami.
Atrybutem wyżłów węgierskich jest ich dobra kondycja fizyczna. Na ogół nie mają wielu problemów zdrowotnych, niemniej wymienić należy kilka potencjalnych schorzeń tej rasy: mogą być podatne na padaczkę, dysplazję stawów biodrowych, niedoczynność tarczycy oraz postępujący zanik siatkówki. Dodatkowo wyżeł węgierski ma skłonności do infekcji uszu.
W przeciwieństwie do większości ras, wyżeł węgierski ma tylko jeden płaszcz (bez podszerstka), z tego powodu jego pielęgnacja jest prosta i szybka. Do szczotkowania sierści najlepiej używać miękkiej szczotki lub gumowej rękawicy. W większości przypadków wystarczy przecierać sierść lekko wilgotną ściereczką. Oczywiście, tak jak w przypadku innych czworonogów, należy zwracać uwagę na podstawową higienę swojego pupila, czyli regularne dbanie o zęby, uszy i pazury.
Kiedy pojawi się łupież u psa, właściciel zazwyczaj zadaje sobie dwa pytania: jaka jest jego przyczyna i jak się go skutecznie pozbyć? W prostych przypadkach przyczynę można wyeliminować samodzielnie, jednak czasami konieczne jest specjalistyczne leczenie. Doświadczeni właściciele psów wiedzą, że łupież u psa to nie tylko problem estetyczny, nie rzadko może to być objaw poważnej choroby.
Dog argentyński (oryginalnie zwany Dogo Argentino) to silny, nieustraszony i waleczny pies, o potężnej posturze. Jednocześnie jest wrażliwym, lojalnym i oddanym towarzyszem rodziny.
Owczarek środkowoazjatycki jest hardym psem o silnym charakterze. Chociaż odznacza się bardzo niezależnym usposobieniem, szybko przywiązuje się do opiekuna i traktuje go z szacunkiem oraz czułością.