Charakter
Szpic miniaturowy pomeranian jest ruchliwy, ciekawski, i zawsze chętny do zabawy. Ma wesołe, łagodne usposobienie i żywy temperament. Lubi towarzystwo i bardzo szybko przywiązuje się do opiekuna. Charakteryzuje go wrażliwość, oddanie i życzliwość wobec wszystkich domowników, choć zdarza się, że spośród nich wybiera faworyta. Źle znosi odosobnienie i najchętniej stale towarzyszyłby właścicielowi. Uwielbia wspólne zabawy i wszelkiego rodzaju aktywności. Natomiast wobec obcych jest nieufny i zdystansowany. Wykazuje dużą czujności, wrażliwość na obce dźwięki i każdy podejrzany szmer zasygnalizuje szczekaniem. Pomeranian na ogół jest przyjaźnie nastawiony wobec innych zwierząt. Chętnie przebywa w grupie psów o podobnej posturze. Bez trudu adaptuje się do każdych warunków, czuje się dobrze zarówno w domu z ogrodem, jak i w niewielkim mieszkaniu.
Pomeranian – umiejętności i wychowanie
Pomeranian jest inteligentny, bystry, spostrzegawczy i ciekawski. Posiada więc zespól cech, które ułatwiają naukę i wychowanie. Ponieważ zazwyczaj jest chętny do współpracy to dość szybko się uczy. Opiekun jednak musi wykazać się dużą cierpliwością i konsekwencją. Pomeranian bywa uparty i chętnie korzysta ze słabości właściciela. Jednak stosowanie wychowania opartego na pozytywnych wzmocnieniach oraz unikanie kar, przynosi zamierzony efekt i może uczynić z pomeraniana idealnego towarzysza rodziny.
Sugerowane rozmiary i szerokości akcesoriów dla psa tej rasy:
Oto sugerowane rozmiary, jakie będą pasować na dorosłe psy tej rasy. Zostały dobrane na podstawie długoletniego doświadczenia w szyciu akcesoriów oraz najczęstszych wyborów innych opiekunów psów tej rasy. Pamiętaj, tylko zmierzenie da 100% pewność - każdy pies jest inny.
Zdrowie
Szpic miniaturowy zazwyczaj cieszy się dobrym zdrowiem. Jednak podobnie jak inne miniaturki ma skłonności do dysplazji stawów biodrowych i łokciowych oraz zwichnięcia rzepek. Opiekun nie powinien pozwalać mu na zeskakiwanie z wysokich mebli. Pomocny jest także odpowiedni ruch, który wspomaga rozwój mięśni tylnych łap. Wśród pozostałych schorzeń można wymienić:
- problemy z tchawica (zapadniecie),
- hipoglikemię i niedoczynność tarczycy,
- kamicę pęcherza moczowego (kamica moczanowa),
- choroby oczu- zaćma, katarakta, podwinięcie powieki.
Warto wspomnieć jeszcze o rzadko spotykanym, ale niezwykle uciążliwym schorzeniu Alopecia X. Choroba ta, powodująca utratę sierści na ciele, dotyka przede wszystkim takie rasy jak : pomeranian, malamut, czy pudel miniaturowy. W trakcie choroby pies musi być chroniony przed promieniowaniem UV.
Żywienie
Psy tej rasy mają dość szybki metabolizm, tracą energię w krótkim czasie i potrzebują jeść często, lecz mało. Ze względu na stan okrywy włosowej karma dla psa tej rasy powinna być dobrej jakości, z odpowiednią ilością składników odżywczych Do menu pomeranianów można wprowadzać zarówno karmy suche, mokre, jak i samodzielnie przygotowywane gotowane lub surowe posiłki . Należy jednak pamiętać, że gotowane posiłki muszą być uzupełniane o preparaty wapniowo-witaminowe. Ważna jest także suplementacja kwasów tłuszczowych, czyli dodawanie do posiłków oleju z zawartością kwasów omega-3.
Pomeranian – pielęgnacja
Obfity podszerstek psów tej rasy ma skłonności do zbijania się, przez co wymaga regularnego, praktycznie codziennego rozczesywania. Staranne wyczesywanie sierści pozwala zachować jej zdrowy i promienny wygląd. Szczególnie ważna jest pielęgnacja bujnej czupryny, która jest wizytówką każdego pomeraniana. Podczas kąpieli, które zalecane są nie częściej niż raz w miesiącu należy równomiernie rozprowadzić szampon, co z powodu obfitego podszersteka nie jest wcale łatwe. Ważne jest także dokładne spłukanie psa po umyciu i wysuszenie go suszarką. W przeciwnym razie nadmiar wilgoci pozostawiony na skórze psa może doprowadzić do odparzenia. Po każdej kąpieli należy sierść pupila delikatnie rozczesać. Pomeraniana nie należy bardzo krótko strzyc, ponieważ raz zgolona sierść z dużym prawdopodobieństwem już nigdy nie odzyska swojego pięknego, puchatego wyglądu. Strzyżenie niszczy zarówno strukturę włosa, jak i jego ochronne właściwości. Psy tej rasy mają skłonność do tworzenia się zacieków wokół oczu. W takim przypadku konieczna jest codzienna higiena tych okolic, polegająca na przemywaniu powiek specjalnym płynem.
Musimy pamiętać, że z uwagi na bujne futro pomeranian źle znosi wysokie temperatury. W upalne dni należy bezwzględnie zapewnić mu chłodne miejsce do wypoczynku!
Może spodoba Ci się również: