Jak przygotować się do przewozu psa w pociągu?
Przejazd z psem w pociągu może okazać się stresujący nie tylko dla samego czworonoga, ale także dla jego opiekuna. Przygotowania do podróży najlepiej rozpocząć z odpowiednim wyprzedzeniem, aby zadbać o wszystko co niezbędne. Dotyczy to m.in. zapoznania się z warunkami przewozu psa określone przez konkretnego przewoźnika.
Należy zaznaczyć, iż obecnie wszystkie spółki przewozowe umożliwiają podróżowanie z psem (np. PKP Intercity, koleje regionalne, SKM, itd.). Kierują się one jednak indywidulanymi regulacjami dotyczącymi przewozu zwierząt domowych w pociągach. W związku z tym, planując wspólną podróż ze swoim pupilem, należy w pierwszej kolejności sprawdzić rozkład jazdy pociągów i odszukać nazwę przewoźnika, który realizować będzie przewóz na poszczególnych etapach podróży. W państwach UE obowiązują podobne do krajowych zasady przewozów psów koleją.
Pies w pociągu – regulacje prawne
Zasadniczo warunki przewozu psa w pociągu są bardzo zbliżone u wszystkich przewoźników kolejowych. Regulacje te mówią m.in. o tym, że każda osoba może przewieźć tylko jednego pieska, za którego w niektórych przypadkach należy uiścić opłatę. Aby przejazd psa w pociągu był bezpieczny i nie stanowił zagrożenia dla innych podróżujących pasażerów, każdy czworonożny pupil musi być bezwzględnie zaszczepiony przeciw wściekliźnie.
Regulacje dotyczące sposobu przewozu
Pieski o małych rozmiarach mogą podróżować koleją w specjalnych transporterach przewozowych, np.: koszach, kontenerach, klatkach itp. Mogą też jechać swobodnie trzymane na smyczy przez swojego właściciela. Przedstawiciele ras dużych psów oraz czworonogi zachowujące się agresywnie, w czasie przejazdu pociągiem powinny mieć założony kaganiec i zapiętą smycz. W pozostałych przypadkach wystarczy zabrać ze sobą kaganiec na wypadek, jeśli współpasażer lub konduktor poprosi o jego założenie.
Zgoda współpasażerów przedziału
Kolejna regulacja wiąże się z podróżowaniem w wagonach przedziałowych pociągów należących do PKP Intercity. Wtedy na przewóz psa muszą wyrazić zgodę wszyscy pasażerowie tego przedziału (to wymaganie nie dotyczy wagonów bezprzedziałowych). W przypadku, gdy jakaś osoba sprzeciwi się zabraniu czworonożnego przyjaciela do przedziału, konduktor powinien znaleźć miejsce w innej części pociągu. Gdy to będzie także niemożliwe, należy wraz z psem opuścić pociąg (w takim przypadku zostanie zwrócony koszt podróży). Taka sytuacja zdarza się niezmiernie rzadko, ponieważ pasażerowie z reguły kochają zwierzęta domowe i okazują im wiele empatii. Dlatego nie należy się z góry martwić, na ogół znajduje się jakieś rozwiązanie.
Zachowanie psa podczas podróży
Następne obostrzenie dotyczy zachowania psa podczas podróży. Zdarza się, że psy w czasie jazdy pociągiem próbują wskakiwać na siedzenia w wagonie, jednak jest to zabronione i nie należy im na to zezwalać. Najlepiej wtedy zająć pupila ulubioną zabawką lub przysmakiem. Jadąc z psem pociągiem należy zadbać o to, aby był on jak najmniej uciążliwy dla innych podróżnych i w miarę możliwości zajmował tylko miejsce obok nóg właściciela.
Zakaz przebywania w wagonach gastronomicznych
Psy nie mogą również przebywać w wagonach gastronomicznych. W sytuacji kiedy chcemy wygodniej podróżować ze swoim pupilem w wagonie sypialnym lub z miejscami do leżenia, musimy wykupić wszystkie miejsca w przedziale.
Pies w pociągu i porządek
Obowiązek posprzątania po swoim pupilu przed opuszczeniem pociągu jest sprawą oczywistą, podobnie jak to robimy w domu czy na spacerze.
Pies w pociągu – opłaty
Obecnie wszyscy przewoźnicy kolejowi umożliwiają podróż z psem pociągiem. Małe psy można przewozić koleją bezpłatnie, pod warunkiem podróżowania w transporterach, koszach, klatkach, itp. Natomiast kiedy chcemy, aby nasi czworonożni towarzysze przewożeni byli swobodnie, musimy wykupić dla nich bilet. Za psy trzymane na smyczy w pociągu zwykle uiszcza się zryczałtowaną opłatę, niezależnie od długości podróży: najwyższą w PKP Intercity (ok. 15 zł), a w kolejach regionalnych i SKM od 2 do 5 zł.
W przypadku, kiedy pies przewodnik towarzyszy w podróży koleją osobie niewidomej lub niedowidzącej, ustawowa taryfa przewozowa przy zakupie dla niego biletu przewiduje zniżkę 95%. Należy jednak zaznaczyć, że wielu przewoźników kolejowych nie pobiera tej opłaty dla takich pracujących psów.
Bilet dla psa na pociąg najlepiej nabyć wraz z zakupem swojego biletu, gdyż przypisuje się go do biletu opiekuna. Gdy już mamy bilet i zdecydujemy się później zabrać ze sobą psa pociągiem, to dokupienie biletu dla pupila będzie jedynie możliwe w kasie dworca lub u konduktora (nie ma możliwości dokupienia elektronicznego). Trzeba pamiętać, że zakup biletu dla psa u konduktora wiąże się często z dodatkową opłatą.
Praktyczne wskazówki do podróżowania z psem w pociągu
- Przed podróżą należy spakować niezbędne dokumenty i akcesoria ułatwiające podróż psa pociągiem. Należy zabrać ważny bilet dla psa (jeśli nie jest przewożony w transporterze) oraz koniecznie trzeba mieć przy sobie książeczkę zdrowia z zaświadczeniem o zaszczepieniu czworonoga przeciwko wściekliźnie. Podróżując ze swoim pupilem po krajach UE należy posiadać europejski paszport dla zwierząt domowych, który można otrzymać od każdego upoważnionego lekarza weterynarii. Paszport ten musi zawierać informacje o szczepieniu przeciwko wściekliźnie.
- Ponadto, oprócz smyczy i kagańca warto zabrać małą miskę podróżną i butelkę z wodą oraz woreczki i papier do posprzątania ewentualnych nieczystości. Jednocześnie można wziąć ulubioną zabawkę pupila (ale niepiszczącą!) i bezzapachowe przysmaki. Przyda się także mała mata lub koc w przypadku, gdy pies nie lubi leżeć na podłodze.
- Przed wejściem do pociągu należy koniecznie zabrać czworonożnego przyjaciela na dłuższy spacer, aby załatwił się tuż przed podróżą. Ponadto zmęczony spacerem, prawdopodobnie szybko ułoży się do snu i nie będzie przeszkadzał współpasażerom.
- Gdy mamy obawy, że nasz pupil może cierpieć na chorobę lokomocyjną, warto zrezygnować z posiłku przed podróżą.
- Ponieważ pies szybko wyczuwa zakłopotanie lub stres opiekuna, podczas poróżowania pociągiem należy do niego zwracać się normalnym, przyjaznym tonem.
Może ci się spodoba: