Pies w mieście podczas pandemii koronawirusa. Co musisz wiedzieć?

Pies w mieście podczas pandemii koronawirusa. Co musisz wiedzieć?

Od kilku tygodni rozprzestrzeniająca się pandemia koronawirusa spędza nam sen z powiek i budzi coraz to większe niepokoje.  Niejednokrotnie podporządkowujemy jej całą swoją codzienność, uważnie słuchając najnowszych raportów i obostrzeń, rezygnując ze spotkań towarzyskich i unikając wychodzenia z domu celem ograniczenia przenoszenia się wirusa. Pośród obaw o nasze zdrowie i życie, wiele niepewności dostarcza nam również opieka nad psami.

zasady pandemii epidemia z psem w mieście w warszawie

Według aktualnych obostrzeń (stan na 31.03.2020) dotyczących ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 w Polsce, opiekunowie psów mają prawo do wyprowadzania swoich czworonogów pod warunkiem, że nie są objęci obowiązkową kwarantanną. Spacery w przestrzeni miejskiej powinny być krótkie i najlepiej żeby ograniczyły się do załatwienia ich potrzeb fizjologicznych, jeśli jednak istnieje możliwość wybrania się własnym samochodem na spacer w miejsca rzadko uczęszczane przez ludzi, np. do lasu, nad rzekę, polanę – warto jest z tej opcji skorzystać dla wspólnego zdrowia psychicznego ;)

Jakie środki ostrożności powinniśmy zachować?

W czasie spacerów należy przede wszystkim unikać spotkań z innymi ludźmi, a więc warto zaniechać wspólnego podróżowania komunikacją miejską, ograniczyć zabawy z psimi kolegami oraz zrezygnować z organizowania spacerów grupowych – tu należy podkreślić, że wprowadzone zostały ograniczenia w przemieszczaniu się do 2 osób (z wyjątkiem rodzin), nie wolno nam więc spacerować w grupie, nawet jeśli podstawowym powodem jest konieczność wyprowadzenia psa. Ekscytujące wyprawy w towarzystwie kilku zaprzyjaźnionych psiarzy i ich czworonogów należy odłożyć na później.

[wc_box color=”inverse” text_align=”left” margin_top=”” margin_bottom=”” class=””]

Unikamy również spuszczania psa ze smyczy – w razie jego ucieczki poszukiwania uciekiniera wiążą się z koniecznością aktywnego przebywania poza domem i kontaktu z osobami postronnymi.

[/wc_box]

Powinniśmy szczególnie uważać na spotkania z obcymi psami, zdarza się że nieprzewidziana psia konfrontacja musi skończyć się wizytą u weterynarza.

Pies w mieście podczas pandemii koronawirusa. Co musisz wiedzieć?Jak zabezpieczyć psa na spacerach podczas trwania tych ograniczeń?

Nieodzownym elementem każdego spaceru powinny być dobrze dopasowane szelki lub obroża oraz smycz. Jeśli w przeszłości zdarzało się, że Twój pies wyswabadzał się z szelek, warto go zabezpieczyć stosując szelki antyucieczkowe lub założyć mu jednocześnie obrożę i szelki, przypinając do każdego z nich osobną smycz miejską lub jedną smycz przepinaną wpinając oba karabińczyki w osobne dedykowane półkola.

[wc_box color=”inverse” text_align=”left” margin_top=”” margin_bottom=”” class=””]

Prawidłowe zabezpieczenie psa przed ucieczką jest szczególnie ważne jeśli jesteście objęci przymusową kwarantanną i musicie przekazać opiekę nad psem innej osobie!

[/wc_box]

Jestem objęta/objęty przymusową kwarantanną – co z moim psem?

Przymusowa kwarantanna dotyczy osób mogących mieć kontakt z osobą zakażoną wirusem COVID-19. Podczas jej trwania należy bezwzględnie przebywać w domu przez cały zarządzony czas, niezależnie od tego jaki mamy powód do jego opuszczenia. Jeśli nie mamy przydomowego ogródka, w którym pies mógłby załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne, opiekę nad czworonogiem należy powierzyć zaufanej osobie spoza gospodarstwa domowego.

Opcji ratunkowych jest kilka – możemy zdecydować się na:

  • przekazanie go do domu tymczasowego,
  • zaufanego hotelu dla zwierząt
  • poprosić o wyprowadzanie psiaka na spacery.

Nie należy obawiać się, że pies zarazi nas wirusem, według najnowszych danych zarażenie bezpośrednio od czworonoga nie jest możliwe, a prawdopodobieństwo zawleczenia wirusa przez sierść zwierzęcia jest bardzo niskie (za: dr. Dorota Sumińska). Warto jednak przestrzegać wszelkich możliwych środków ostrożności podczas przekazywania psa pod opiekę innej osoby.

Pies w mieście podczas pandemii koronawirusa. Co musisz wiedzieć?Podstawową zasadą jest wspomniane już wcześniej zabezpieczenie psa dobraniem mu odpowiednich akcesoriów. To szczególnie ważne w przypadku psów lękliwych, nieufnych, mających problem z kontaktem z obcymi ludźmi lub nieprzyzwyczajonych do wychodzenia na spacery z inną osobą niż właściciel. Szelki antyucieczkowe i smycz przypięta do dedykowanych półkółek sprawdzą się jak znalazł! Pamiętajmy o zaleceniu niespuszczania psa ze smyczy, nawet dobrze wyszkolony pies może mieć problem z powrotem do nowego opiekuna.

Jeśli nasz psiak będzie wyprowadzany wyłącznie na spacery, na co dzień pozostając z nami w domu, konieczne jest wyjątkowe zadbanie o czystość jego akcesoriów. Nasza szybkoschnąca taśma pozwoli na wyczyszczenie smyczy nawet pomiędzy kolejnymi spacerami. Cały psi osprzęt powinniśmy przechowywać w jednym miejscu, najlepiej tuż obok drzwi. Szelki i obrożę należy zdejmować po każdym spacerze, a przed ich kolejnym założeniem dokładnie umyć ręce wodą z mydłem lub zastosować środek odkażający. Jeśli zazwyczaj korzystacie z kubraczków, w tym okresie warto z nich jednak zrezygnować.

Psa ubranego w szelki, obrożę i smycz należy przekazać osobie wyprowadzającej go unikając bezpośredniego kontaktu.

 

[wc_box color=”inverse” text_align=”left” margin_top=”” margin_bottom=”” class=””]Uwaga! – od 1 kwietnia br. zostaną wprowadzone nowe obostrzenia, m.in. zakaz przebywania na plażach, w parkach, skwerach i innych terenach zielonych pełniących funkcje publiczne. Za złamanie każdej z nałożonych zasad grozi nam od 5 do 30 tys. zł grzywny. Miejcie to na uwadze podczas spacerowania z czworonogiem!  [/wc_box]

Zobacz również....

Golden Retriever w polu lawendy
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Golden Retriever to jedna z najbardziej ukochanych ras psów na świecie, ceniona za jej inteligencję, wspaniały charakter oraz piękną, lśniącą sierść. Pochodzące z Wielkiej Brytanii, Goldeny są doskonałymi towarzyszami zarówno dla aktywnych rodzin, jak i osób potrzebujących wsparcia, takich jak seniorzy czy niepełnosprawni. Ich zrównoważone i wesołe usposobienie sprawia, że są wyjątkowo cierpliwymi i łagodnymi przyjaciółmi. Ta rasa doskonale sprawdza się jako pies rodzinny, ponieważ łatwo nawiązuje relacje z ludźmi i innymi zwierzętami, co czyni ją idealnym wyborem dla wielu domów.

Buldog francuski ubrany w szelki i akcesoria od Warsaw Dog
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Buldog francuski to niewielkich rozmiarów pies o charakterystycznej, korpulentnej budowie. Jaki temperament mają buldożki i w jaki sposób doszło do powstania opisywanej rasy?

Choroba lokomocyjna u psa. Duży pies oraz jego właścicielka siedzą w bagażniku samochodu
Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

W dzisiejszych czasach pies w podróży nie jest niczym niezwykłym. W samochodach, w pociągach, nawet w samolotach. Właściciele są mocno przywiązani do swoich pupili, zatem nie ma się co dziwić, że pragną z nimi dzielić czas, również  podczas wyjazdów. Mimo licznych udogodnień, które oferują nam ośrodki, hotele, pensjonaty sprawa wspólnego wyjazdu z psem okazuje się często nie lada wyzwaniem. Dlaczego? Otóż, wiele psów źle znosi podróże, a wyprawa z pupilem, który nie najlepiej się czuje, może być uciążliwa dla wszystkich. Co zrobić by ułatwić naszemu zwierzakowi taką jazdę, jak się do niej przygotować, jak rozpoznać chorobę, minimalizować i leczyć objawy. Przyglądniemy się temu tematowi i dowiemy się czym jest choroba lokomocyjna u psa.