Papillon – pełny wdzięku malec
Papillon jest małym, pełnym wdzięku spanielem, sprytnym czułym i posłusznym. Ten bardzo popularny pies do towarzystwa ujmuje swoim przyjaznym charakterem, żywiołowym temperamentem i atrakcyjnym wyglądem.
Papillon jest małym, pełnym wdzięku spanielem, sprytnym czułym i posłusznym. Ten bardzo popularny pies do towarzystwa ujmuje swoim przyjaznym charakterem, żywiołowym temperamentem i atrakcyjnym wyglądem.
Korzenie spaniela kontynentalnego sięgają czasów średniowiecznych. Znany był w Hiszpanii już w XII wieku. Prawdopodobnie na początku XVI wieku pojawił się na dworze francuskim. Piesek papillon był ulubieńcem władców i arystokracji. Cieszył się ogromną popularnością na dworach w Hiszpanii, Francji i Włoch. Często uwieczniany był na portretach olejnych, ponieważ przez arystokrację i szlachtę był uważany za eleganckiego towarzysza. Jego wygląd jednak różnił się od obecnego wzorca. Po rewolucji francuskiej rasa prawie całkowicie popadła w niepamięć. Dopiero w XIX wieku we Francji (równorzędnie wymieniane są także Anglia i Belgia), aby ratować miniaturowego spaniela skrzyżowano miniaturowego szpica z chihuahuą i tak powstał „pies motyl”, którego wyprostowane uszy przypominają skrzydła motyle. Jednak do pierwszego wzorca rasy, przyjętego w 1935 roku, był wciąż długi proces hodowlany. Dopiero w 1990 roku papillon został uznany przez FCI za odrębną rasę.
Papillon jest uroczym, delikatnym psem o uszach przypominających skrzydła ćmy albo motyla. Kufa jest krótka, wąska w stosunku do czaszki. Stop jest szczególnie wyraźny w mniejszych okazach, ale nie tworzy charakterystycznej pięty. Papillon ma wysoko osadzone, stojące uszy, które nigdy nie powinny być noszone prosto, lecz tworzyć kąt około 45 stopni do poziomu. Oczy w kształcie migdałów sprawiają wrażenie dużych i szeroko otwartych. Osadzone są stosunkowo nisko i wydają się bardzo wyraziste ze względu na ciemny kolor.
Oto sugerowane rozmiary, jakie będą pasować na dorosłe psy tej rasy. Zostały dobrane na podstawie długoletniego doświadczenia w szyciu akcesoriów oraz najczęstszych wyborów innych opiekunów psów tej rasy. Pamiętaj, tylko zmierzenie da 100% pewność - każdy pies jest inny.
Papillon ma średniej długości szyję z lekko wysklepionym karkiem, który pozwala na dumną i pełną wdzięku postawę. Długa klatka piersiowa jest szeroka i głęboka, a żebra i lędźwie dobrze wysklepione. Dolna linia profilu jest lekko podniesiona. Nogi papillona są proste i mocne, choć sprawiają wrażenie bardzo delikatnych. Chód psa jest swobodny i elegancki. Sierść jest jedwabista, falista, średniej długości i ma bogatą teksturę. Papilon jest hodowany we wszystkich wariantach kolorystycznych, ale zawsze z podstawowym białym kolorem. Dorosły pies mierzy około 28 cm w kłębie i osiąga wagę ciała w dwóch kategoriach: mniej niż 2,5 kg oraz 2,5–4,5 kg dla psów i 2,5–5 kg dla suk.
Papillon to czuły pies, który potrzebuje stałego miejsca w centrum rodzinnym. Przyjazny czworonożny przyjaciel, ze względu na swój towarzyski charakter, dobrze czuje się zarówno w obecności bliskich, jak i nieznajomych osób. Rasa cieszy się opinią przyjaznej dzieciom, jednak ich wspólne zabawy powinny zawsze pozostawać pod kontrolą dorosłych.
Ze względu na swoje łagodne i przyjazne usposobienie papillon polecany jest osobom w każdym wieku, w tym także jako pies dla początkujących opiekunów. Choć w grupie stara się przejąć przywództwo, przy właściwej socjalizacji może być także świetnym kompanem dla innych zwierząt. Jego pewność siebie odzwierciedla się również w instynkcie stróżującym. Kiedy ktoś wkracza na jego terytorium, ogłasza ten fakt uporczywym szczekaniem.
Papillon odznacza się dużym temperamentem, jest energiczny i czujny. Ze względu na ten pakiet właściwości, mały czworonożny przyjaciel jest predestynowany do wyzwań fizycznych. Zabawy,
wspólne ćwiczenia, sporty dla psów (m.in. takie jak agility) są świetną rozrywką, która integruje, dostarcza wiele radości i daje pupilowi szansę na rozładowanie energii .
Papillon ma średniej długości futro, które bez odpowiedniej pielęgnacji staje się podatne na zmatowienie. Dlatego tak ważne jest regularne szczotkowanie (najlepiej co drugi dzień). Warto przy tym pamiętać, że papillon ma długie futerko na uszach, które wymaga szczególnej troski. Kąpiele należy stosować tylko w wyjątkowych przypadkach, ponieważ sierść papillona nie posiada charakterystycznego psiego zapachu. Strzyżenie futra również nie jest konieczne. Ponieważ oczy czworonoga mają tendencję do łzawienia, należy zwracać uwagę na wrażliwe miejsca i systematycznie przemywać okolice oczu.
Papillon to zdrowa rasa psów, zdarza się, że niektóre osobniki cierpią z powodu przesuwających się rzepek kolanowych. Pod względem żywieniowym mały pupil również nie jest wymagający. Ważne jest dobranie wysokiej jakości karmy i dostosowanie wymagań żywieniowych do wieku, wagi, wielkości, aktywności i stanu ogólnego zwierzęcia. Ponadto kawałki pokarmu powinny pasować do rozmiaru szczęki i być łatwe do pogryzienia.
Papillon:
Chart afgański należy do jednej z najstarszych ras na świecie. Łączy w sobie wrażenie siły oraz godności z szybkością i gracją. Dzięki eleganckiemu wyglądowi oraz długiej, jedwabistej sierści przyciąga uwagę i cieszy się dużym splendorem.
Pojawienie się noworodka w domu to jedno z najszczęśliwszych i najbardziej emocjonalnych wydarzeń w życiu rodziny. Przynosi duże zmiany, nie tylko dla rodziców, ale także dla innych domowników, w tym również dla czworonożnego przyjaciela. Aby jego pierwszy kontakt z dzieckiem zakończył się sukcesem, a wspólne życie było pełne pozytywnych wrażeń należy dobrze przygotować psa na tę wielką chwilę.
Ho, ho, ho! Święta za pasem a Ty nie masz pomysłu na prezent dla swojego psa lub psiolubnych znajomych? Na pomoc przychodzi łorsołdogowa ekipa od zadań specjalnych! Przygotowaliśmy dla Was listę prezentów, które ucieszą nie tylko Was ale i waszych czworonożnych przyjaciół.