Jak dopasować obrożę dla psa?

Jak dopasować obrożę dla psa?

Prawidłowe dopasowanie obroży dla psa jest ważne, aby zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo. Oto kroki, które pomogą Ci prawidłowo wybrać, a następnie wyregulować obrożę.

Przed zakupem obroży

  1. Pomiar obwodu szyi psa
    • Użyj miarki krawieckiej aby zmierzyć obwód szyi psa. Mierz w miejscu, gdzie obroża będzie noszona, czyli na wysokości karku, blisko uszu i pod żuchwą.
  2. Odpowiedni wybór rozmiaru obroży
    • Wybierz obrożę o odpowiednim rozmiarze, zgodnie z wynikiem pomiaru. Porównaj wynik pomiaru szyi z zakresem regulacji rozmiarów.
    • Dobierz właściwą szerokość – niech obroża obejmuje min. dwa kręgi szyjne. Za wąska obroża będzie powodować punktowy ucisk na kręgi szyjne, za szeroka obroża utrudni obracanie głową.

 

Po zakupie obroży

Masz już w rękach nową obrożę, pies szaleje na widok obroży i ciałkiem wychodzi już za drzwi (lub z drzwiami). Przejdź do pokoju lub innego spokojnego miejsca, które nie kojarzy się jednoznacznie ze spacerem, by stonować emocje i rozpocznij dopasowanie obroży do szyi, gdy pies jest wyciszony.

  1. Reguluj obrożę w rękach, nie na psie
  2. Regulacja obroży
    • Rozepnij klamrę w obroży.
    • Dostosuj długość obroży “na oko” lub przykładając do psa, tak by jak najlepiej pasowała do obwodu szyi psa.
    • Do regulacji użyj regulatorów – przeciągaj i przepychaj taśmę przez regulator, by uzyskać pożądany obwód.
  3. Sprawdź dopasowanie
    • Po wstępnym wyregulowaniu obroży, umieść ją na szyi psa.
    • Upewnij się, że możesz wsunąć dwa palce pomiędzy obrożą a szyję psa. To zagwarantuje, że obroża nie jest będzie ciasna, co mogłoby utrudniać oddychanie, ale również nie jest zbyt luźna, aby uniemożliwić zsunięcie się z szyi.
  4. Sprawdzaj regularnie obrożę
    • Okresowo sprawdzaj, czy obroża nadal jest dobrze dopasowana, zwłaszcza jeśli pies jest jeszcze młody i rośnie.
    • Upewniaj się, że klamra jest w dobrym stanie, a oba skrzydełka są całe.

Pamiętaj, że obroża powinna być stosowana odpowiedzialnie, a jej noszenie nie powinno powodować dyskomfortu ani cierpienia dla psa. Jeśli masz wątpliwości dotyczące wyboru lub regulacji obroży, napisz do nas!

Zobacz również....

Mastocytoma u psa
Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Mastocytoma to patologiczny rozrost komórek tucznych, przybierający najczęściej formę guza występującego w skórze właściwej lub tkance podskórnej. Ten rodzaj guza należy do najczęstszych nowotworów skóry u psów, niemal co piąty to guz z komórek tucznych, czyli mastocyt. I choć dowiedziono, że pojawia się na skutek destrukcyjnego oddziaływania substancji uwolnionych przez mastocyty, do tej pory nie ustalono jednoznacznie przyczyny choroby. Wiadomo jednak, że na częstotliwość występowania mastocytomy u psów mają wpływ predyspozycje rasowe oraz wiek czworonożnego pacjenta. Nowotwór pojawia się zazwyczaj na tułowiu, kończynach lub głowie psa. Ponieważ mastocytoma często ma postać złośliwą i ciężko ją odróżnić od innych guzów skórnych, a samo wyczucie guzka nie daje jasnych informacji o jego rodzaju, istotna jest bezzwłoczna konsultacja z lekarzem weterynarii w celu określenia charakteru zmiany. Warto pamiętać, że wyrycie na wczesnym etapie groźnych nowotworów skóry może w znacznym stopniu zwiększyć szanse na wyzdrowienie pupila.

Psi behawiorysta
Kategorie: Blog, Szkolenie psa,

Zachowania odbiegające od normalnych lub specyficznych dla rasy, wieku lub płci psa nazywane są problemami behawioralnymi. Przyczyny takich problemów mogą mieć podłoże genetyczne, organiczne lub być spowodowane wpływami środowiskowymi. Kiedy opiekun psa nie jest w stanie sam poradzić sobie ze skomplikowanymi zaburzeniami w zachowaniu pupila. Może skorzystać z pomocy psiego behawiorysty, który dzięki zrozumieniu przyczyny i funkcji problematycznych zachowań pomaga w ich złagodzeniu lub wyeliminowaniu.

Mops
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Niemiecki reżyser, aktor, humorysta Vicco von Bülow, znany również jak Loriot, nie bez powodu twierdził, że życie bez mopsa jest możliwe, ale całkowicie bezsensowne. W końcu to czarujący towarzysz o uroczym, wesołym i przyjaznym usposobieniu, którego dużym oczom i pomarszczonemu pyszczkowi trudno się oprzeć.