Jakie akcesoria potrzebne są do nauki sygnalizowania potrzeb u psa?
Nauka sygnalizowania potrzeb u psa za pomocą dzwonka lub przycisku jest jedną z opcji, która daje psu szansę na zakomunikowanie w porę potrzeby wyjścia na zewnątrz. Stanowi jeden z wielu sposobów i jak się okazuje w praktyce jest nie tylko ciekawym, lecz także prostym, wygodnym, a co najważniejsze, niezwykle skutecznym rozwiązaniem.
Istnieją różne rodzaje akcesoriów wykorzystywanych do nauki sygnalizowania potrzeb u psa, od najprostszych i najtańszych zawieszonych na zwykłej tasiemce czy sznurku, po bardziej zaawansowane technologicznie. W sprzedaży są dostępne funkcjonalne, proste akcesoria dla psów, które składają się z mocnego, wytrzymałego paska i metalowego dzwonka (lub kilku dzwoneczków). Można je łatwo zawiesić w dowolnym miejscu i rozpocząć trening, który bez zarysowań, pisku i szczekania pozwoli pupilowi zasygnalizować potrzebę wyjścia do „toalety”. Dźwięk dzwonka jest na tyle głośny, że słyszany jest wyraźnie z kilkunastometrowej odległości. Ponadto dzwonki są lekkie i bezpieczne. Nadają się do nauki swobodnego komunikowania się zarówno szczeniąt, jak i starszych czworonogów. Dzwonki treningowe do nauki czystości psa używane są na świecie z powodzeniem od wielu lat. Za ich pośrednictwem czworonożni przyjaciele sygnalizują swoim opiekunom konieczność wyjścia „za potrzebą”. Jest to czytelny i genialnie prosty przekaz.
Jak nauczyć psa sygnalizowania potrzeb?
Krok 1
Pokaż swojemu psu wybrany przez siebie dzwonek i pozwól psu go obejrzeć, powąchać. Zachęć pupila do „zbadania” przedmiotu, pochwal słownie lub głaskaniem za zainteresowanie lub kontakt z dzwonkiem.
Krok 2
Umieść dzwonek w pobliżu drzwi wejściowych, zawieszając go na wysokość, która pozwala psu na dotkniecie go nosem lub łapą. Za każdym razem, gdy wychodzisz z czworonożnym przyjacielem na spacer zadzwoń dzwonkiem. Powtarzanie tej czynności ma na celu zbudowanie skojarzeń pomiędzy dzwonieniem dzwonka a wyjściem na zewnątrz. Kluczem do zbudowania tej umiejętności jest konsekwentne używanie dzwonka za każdym razem, gdy wychodzisz z podopiecznym. Powtarzaj te czynności przez 2 – 3 dni.
Krok 3
Następnie wprowadź komendę „dotknij ”. Kiedy pies jest gotowy do wyjścia na spacer zachęć go, aby dotknął taśmy z dzwonkiem i sam nim zadzwonił. Wskaż pupilowi dzwonek i wypowiedz polecenie „dotknij”. Gdy tylko pies dotknie nosem dzwonka, powiedz „tak!”, pochwal i daj mu smakołyk w nagrodę. Od razu wyjdź ze swoim czworonożnym przyjacielem na zewnątrz. Jeśli pies nie wykona prawidłowo polecenia, warto wykazać się cierpliwością i powtórzyć ćwiczenie 5 – 10 razy podczas jednej sesji treningowej (nie dłużej niż 10 minut), nawet jeśli wyjście na spacer nieco się opóźni. Powtarzaj ten krok, aż pies od razu dotknie dzwonka, gdy powiesz „dotknij”. Na ogół po tygodniu ćwiczeń pupil już rozumie zależność pomiędzy trącaniem dzwonka a spacerem.
Kiedy podopieczny opanuje ten krok, jest gotowy do przejścia do ostatniego etapu, czyli stopniowej rezygnacji z nagradzania smakołykiem. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że niektóre psy będą potrzebowały więcej czasu na opanowanie komendy sygnalizowania potrzeb. Nie martw się, przy odpowiedniej liczbie powtórzeń Twój pies prędzej czy później zrozumie, że aby wyjść na dwór, musi dotknąć dzwonka.
Jak nauczyć psa sygnalizowania potrzeb – ważne wskazówki
- Ponieważ rozkojarzony pupil nie jest w stanie poprawnie ćwiczyć, naukę rozpocznij od skupiania uwagi swojego psa na sobie.
- Bądź wsparciem dla pupila podczas treningu. Liczy się konsekwencja, cierpliwość i pozytywne, przyjazne nastawienie.
- Wydawana przez ciebie komenda zawsze musi być jasna i niezmienna.
- Ćwicz w krótkich sesjach po parę minut.
- Daj psu czas na opanowanie polecenia. Nigdy nie należy karać czworonożnego przyjaciela za niepoprawnie wykonaną komendę lub jej ignorowanie. Bezwzględnie unikaj krzyku, nerwowych zachowań i negatywnych emocji.
- Zawsze zwracaj uwagę na emocje podopiecznego i upewnij się, że trening sprawia mu przyjemność.
Motywacja psa jest szczególnie istotna, jeśli chodzi o szkolenie. Zmotywowany pupil pracuje z większą radością oraz wytrwałością. Bez względu na to, jakiej metody szkoleniowej używasz, musisz wiedzieć, co motywuje Twojego psa. Dla niektórych psów są to smakołyki, zabawki lub jedzenie, dla innych pochwała słowna pieszczoty i zabawa. Niektóre psy uwielbiają wychodzić na zewnątrz tak bardzo, że szybko opanowują komendę i nie potrzebują już żadnej innej nagrody, aby właściwie sygnalizować potrzebę wyjścia na spacer.
Może ci się spodoba: