Etap 1 – Jak nauczyć psa podawać łapę? Przygotowanie psa do treningu
Wybierz smakołyk
Smakołyki są ważną częścią procesu szkoleniowego. Pełnią rolę smacznej nagrody, gdy Twój pies wykona polecenie. Należy przyjąć zasadę, że powinny być zarezerwowane wyłącznie do celów treningowych. Wybierz smakołyki, które nie są kruche, ponieważ pupil może być bardziej zainteresowany wąchaniem i zbieraniem okruchów, niż nauką.
Jak nauczyć psa podawać łapę? Wybierz polecenie słowne
Typowe polecenia słowne dla tej sztuczki to „łapa” lub „daj łapę”. Bez względu na to, które polecenie wybierzesz, używaj go konsekwentnie przez cały proces szkolenia, aby uniknąć dezorientacji psa. Jeśli piesek przebywa w rodzinie z innymi domownikami, upewnij się, że każda osoba używa tego samego polecenia słownego do tej sztuczki. Preferowane są krótkie, zwięzłe polecenia – pies zrozumie je i zareaguje na nie szybciej, niż na długie frazy lub zdania (np. „daj mi łapkę”, albo „podaj panu łapę”).
Wybierz obszar treningowy
Chociaż nauczenie psa jak podawać łapę jest stosunkowo łatwe, sesje treningowe przebiegną znacznie sprawniej, jeśli pupil nie będzie rozproszony. Zadbaj w domu o strefę ciszy (miejsce, które nie rozprasza uwagi psa) – np.: wyłącz telewizor, trzymaj inne zwierzęta i ludzi poza strefą oraz usuń rozpraszające zabawki. Im mniej bodźców otaczających Twojego czworonoga, tym lepiej. Możesz także trenować na zamkniętym przydomowym ogródku.
Etap 2 – Naucz psa, jak podawać łapę
Jak nauczyć psa podawać łapę? Najpierw, każ swojemu psu usiąść
Nauczenie psa podawania łapy będzie łatwiejsze, jeśli jest on już w pozycji siedzącej. Jeśli pupil nie umie jeszcze siedzieć na komendę, możesz go tego nauczyć. Trzymając smakołyk przed nosem podopiecznego (na tyle daleko, aby nie mógł po niego sięgnąć) powoli podnieś rękę, wysoko nad jego głowę. Kiedy podąży pyszczkiem za smakołykiem, delikatnie naciśnij jego grzbiet, aby usiadł.
Wydaj mu komendę słowną („siad”), naciskając jednocześnie na tylną część jego grzbietu. Natychmiast pochwal go i daj mu smakołyk, gdy jego zad dotknie podłogi. Nie dawaj mu nagrody, jeśli wstanie i będzie próbował sięgnąć po przysmak – wówczas zdecydowanie powiedz „nie”. Ćwicz to kilka razy dziennie w cyklach 10 – 15 minutowych. W końcu czworonożny przyjaciel nauczy się siedzieć i pozostawać w tej pozycji.
Zaobserwuj ruch łapy
Wystaw zamkniętą dłoń z przysmakiem przed łapy psa i poczekaj na jej ruch. Kiedy uniesie łapę, nawet nieznacznie nad ziemię, natychmiast pochwal go słownie („dobry pies” lub „tak”) i otwórz dłoń, aby dać mu smakołyk. Jeśli Twój pupil nie ruszy łapą, zachęć go, aby usiadł i ponownie wystaw dłoń przed jego łapy i poczekaj na ruch. Gdy pies ruszy łapą – pochwal go i nagródź. Kiedy pies będzie ruszał łapą za każdym razem, gdy wystawisz rękę z przysmakiem, zakończ tę część ćwiczenia.
Jeśli używasz klikiera treningowego, kliknij, gdy pies uniesie łapę lub przeniesie ciężar, aby ją podnieść. Drugą ręką chwyć jego łapę, gdy ją podnosi. Nie upominaj psa, jeśli próbuje chwycić smakołyk pyskiem, nagradzaj tylko pożądane zachowanie (podnoszenie łapy), a ignoruj inne, tak aby nauczyć czworonoga powtarzania oczekiwanych zachowań. Jeśli pies dalej nie wyciąga sam łapy, spróbuj ją podnieść i delikatnie poruszać, aby go do tego zachęcić.
Dodaj komendę słowną i otwórz dłoń
Kiedy pupil już podnosi łapę w odpowiedzi na smakołyk w Twojej dłoni, dodaj do tej sztuczki słowną komendę, którą wybrałeś przed rozpoczęciem treningu, np. „łapa”. Wydaj to polecenie gdy smakołyk znajduje się w wystawionej, zaciśniętej dłoni, ale zanim pies podniesie łapę. Natychmiast pochwal i nagródź pupila, gdy podniesie łapę i dotyka nią Twojej dłoni w odpowiedzi na komendę słowną. Podczas kolejnych powtórzeń stopniowo otwieraj dłoń. Trenuj w ten sposób do momentu, w którym pies na komendę „łapa” będzie Ci ją podawał.
Usuń smakołyk z dłoni
Gdy pies opanuje wcześniejsze kroki, kontynuuj ćwiczenia tak, aby podawał łapę w odpowiedzi na komendę słowną, bez trzymania smakołyku przed jego nosem. Stopniowo wycofuj smakołyki w trakcie kilku następnych sesji treningowych. Wykonuj ten sam gest co poprzednio, a gdy pupil dotknie łapą Twojej pustej dłoni, pochwal go i nagródź smakołykiem.
Rzuć wyzwanie swojemu psu
Gdy Twój pies nauczy się podawać łapę w spokojnym miejscu, dodaj do szkolenia kilka nowych aspektów. Na przykład przećwicz naukę podawania łapy w różnych sytuacjach i miejscach, zwłaszcza w tych, które wpływają na rozproszenie jego uwagi (np. w parku, w obecności gości).
Wskazówki do nauki podawania łapy
- Szkolenie powinno być przyjazne i sprawiać radość obu stronom.
- Bądź cierpliwy, nie naciskaj na swojego czworonożnego przyjaciela.
- Każdy sukces pupila powinien być bezpośrednio nagrodzony.
- Stosuj krótkie sesje treningowe (15 minut).
Pamiętaj, że szczenięta uczą się znacznie szybciej niż starsze psy. Zazwyczaj też szkolenie dostarcza im więcej radości. Weź również pod uwagę, że każdy pies ma swoje tempo nauki.