Czy pies może jeść truskawki? O psach i owocach

Czy pies może jeść truskawki? O psach i owocach

Truskawki świeżo zebrane z pola mają niesamowity smak i aromat. Na dodatek ten pyszny i kuszący zapachem przysmak jest bardzo zdrowy. Powszechnie wiadomo, że nie jesteśmy osamotnieni w naszym upodobaniu do tych soczystych owoców: wiele psów, tak samo jak większość ludzi, lubi truskawki. Pamiętając jednak o tym, że niektóre pokarmy są dobrze tolerowane i zdrowe dla psów, inne ciężko strawne lub nawet trujące, powstaje pytanie jak sprawy się mają z aromatycznymi truskawami? Czy pies może jeść truskawki, czy raczej należy je trzymać poza jego zasięgiem?

Czy pies może jeść truskawki?

Dlaczego truskawki mogą być dobre dla psa?

Truskawki cieszą się ogromną popularnością, przede wszystkim ze względu na swoje walory smakowe i aromatyczne. W dodatku są skarbnicą witamin i licznych substancji odżywczych. Zawierają bardzo cenne witaminy, minerały oraz błonnik. Są bogate w przeciwutleniacze oraz związki roślinne. Ponadto są niskokaloryczne, w 100 g mają jedynie około 30 kalorii. I choć badania potwierdzają korzystny wpływ truskawek na zdrowie to przede wszystkim ich smak jest największym magnesem. Wiele osób nie wyobraża sobie sytuacji, w której w sezonie mogłoby tych owoców zabraknąć na talerzu. Ale czy dotyczy to również diety psów? Odpowiadamy – dopóki traktujemy truskawki jako przekąskę, pewnego rodzaju nagrodę lub specjalny deser oraz gdy przy dawkowaniu zachowujemy umiar oraz rozwagę – to truskawki mogą stanowić smaczne i zdrowe urozmaicenie diety pupila. Stanowią świetny dodatek do głównego posiłku i są mniej kaloryczne niż np. marchewka czy banany.

Truskawki są doskonałym źródłem witaminy C, B9, potasu, fosforu i manganu oraz magnezu. Te witaminy i minerały wspomagają istotne procesy w organizmie psa, między innymi biorą udział w biosyntezie kolagenu, wpływają na przyswajalność żelaza, działają przeciwzapalnie, łagodząco i skracają czas trwania niektórych schorzeń, w szczególności chorób górnych dróg oddechowych. Truskawki, wpływają korzystnie na pracę serca oraz poziom cukru we krwi. Zawarte w truskawkach przeciwutleniacze neutralizują szkodliwe dla zdrowia wolne rodniki, w skutek czego przeciwdziałają nowotworom, zapobiegają również między innymi rozwojowi schorzeń sercowo-naczyniowych i biorą udział w ochronie organizmu psa przed bakteriami oraz wirusami. W truskawkach znajduje się także spora porcja błonnika, który dobroczynnie wpływa na perystaltykę jelit, wspomaga trawienie, a zapewniając psu uczucie sytości pomiędzy posiłkami, pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała. Kolejny składnik – kwas foliowy (witamina B9) pełni ważne funkcje, w tym zmniejsza ryzyko chorób serca, wspomaga wzrost i odnowę komórek, wpływa na wzrost czerwonych krwinek oraz substancji chemicznych mających wpływ na dobre samopoczucie i pamięć.

Jakimi truskawkami można karmić psa?

W ogólnym ujęciu psią dietę można urozmaicać wszystkimi odmianami truskawek. W naszym kraju dużą popularnością cieszą się odmiany: Polka, Kent, Grandarosa czy Senga Sengana. Jeśli owoce nie pochodzą z własnego ogródka, warto rozejrzeć się za niepryskanymi truskawkami w supermarkecie lub sklepie ze zdrową żywnością. W innym przypadku koniecznie trzeba je dobrze umyć przed jedzeniem, aby pozbyć się potencjalnych zanieczyszczeń. Kupując truskawki w foliowym opakowaniu należy je najszybciej z niego odwinąć i spożytkować. Mając na uwadze, że delikatne truskawki są szczególnie podatne na szarą pleśń i inne choroby grzybowe roślin, należy wybierać tylko te owoce, które są dojrzałe, jędrne i nieuszkodzone. Po usunięciu szypułek truskawki można podawać w formie przekąski lub dodawać do karmy, najlepiej w stanie nieprzetworzonym (bez gotowania). Jedynie w ten sposób zostanie zachowane w owocach wysokie stężenie cennych witamin i innych składników odżywczych.

Ile truskawek może zjeść pies?

W przypadku truskawek porcjowanie jest takie samo, jak w przypadku wielu innych tolerowanych przez psy owoców i warzyw. Porcje zależą przede wszystkim od wielkości, wagi i stanu zdrowia pupila. Warto stopniowo wzbogacać posiłki i obserwować jaka ilość truskawek jest dobrze tolerowana przez czworonożnego przyjaciela. Zgodnie ze wskazaniami owoce nie powinny odgrywać dużej roli w diecie psa. Ich spożycie nie powinno przekraczać 5% spożywanych produktów. Dlatego dzienna porcja owoców dla psa ważącego około 20 kg nie powinna przekraczać 20 – 30 g. W łatwy sposób można samodzielnie obliczyć indywidualną porcję dla swojego psa. Aby uniknąć przedawkowania owoców, zaleca się podawanie nie więcej niż 1 g truskawek na 1 kg masy ciała pupila w ciągu dnia.

Czy pies może jeść truskawki?
Pamiętaj! To, ile truskawek może zjeść Twój pies zależy przede wszystkim od jego wielkości, wagi i stanu zdrowia!

Pomimo, iż truskawki są lekko strawne, a zawartość cukru w ​​surowych owocach jest wyjątkowo niska (4,9 g w 100 g), może się zdarzyć, że pies nie będzie ich zbyt dobrze tolerował. Dlatego przy podawaniu truskawek ważne jest zachowanie ostrożności. Jeśli po spożyciu tych owoców pojawiają się przykre dolegliwości: wzdęcia, ból brzucha, biegunka, wymioty, swędzące zmiany na skóry, świąd skóry i oczu należy je wyeliminować z diety psa. Objawy mogą świadczyć miedzy innymi o alergii na owoce, nietolerancji pokarmowej lub reakcji na obecność pestycydów. Niepokojące symptomy należy zgłosić podczas wizyty kontrolnej u weterynarza. Jeśli chodzi o szczenięta, to one również mogą jeść truskawki. Jednak w celu zminimalizowania buntu wrażliwego układu pokarmowego, na początku wskazane jest podawanie jedynie niewielkiej ilości owoców.

Jak wprowadzić truskawki do diety psa?

Truskawki traktujmy jako przysmak, nagrodę lub deser, zachowując przy tym umiar oraz zdrowy rozsądek co do serwowanej ilości. Małe pieski powinny dostać owoce pokrojone na drobne kawałki, aby nie doprowadzić do zadławienia. Duże psy mogą spożywać owoc truskawki w całości. Truskawki powinny być podawane w postaci surowej lub mrożonej. Klasycznym sposobem jest po prostu dojrzała, surowa truskawka podana bez szypułki. Pokrojona na kawałki nadaje się również do dodawania do karmy. Truskawki można także wrzucić do blendera i podawać w formie musu. Dobrym pomysłem w upalne dni jest zmiksowane truskawek, a następnie zamrożenie w kostki. Taki pyszny smakołyk można podawać psu dla orzeźwienia. Warto pamiętać, aby nie przygotowywać dla pupila deserów z cukrem, śmietaną czy w postaci wypieków.

Czy pies może jeść truskawki? Podsumowanie

Truskawki to zdrowa i pyszna przekąska, którą można urozmaicić codzienny jadłospis psa (szczególnie w sezonie truskawkowym). Truskawki to prawdziwa bomba witaminowa, zawierająca ponadto wiele innych składników odżywczych (minerały, przeciwutleniacze, wtórne substancje roślinne, błonnik), które korzystnie wpływają na zdrowie i samopoczucie pupila. Pomimo, że truskawki są lekkostrawne i niskokaloryczne, przed wprowadzeniem ich do diety czworonożnego przyjaciela warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim urozmaicamy dietę w stopniowy, rozważny sposób, biorąc pod uwagę wielkość, wiek i stan zdrowia pupila. Najlepiej początkowo podawać mu niewielką ilość truskawek dziennie, a następnie z każdym dniem stopniowo zwiększać tę ilość.

Bardzo istotne jest obserwowanie reakcji psa na nowy owoc w diecie. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, należy bezzwłocznie zrezygnować z podawania truskawek i skonsultować problem z lekarzem weterynarii. Najlepiej podawać psu truskawki z własnej lub sprawdzonej uprawy, w innym przypadku owoce należy dokładnie umyć przed spożyciem. Truskawki powinny być świeże, dojrzałe, bez uszkodzeń oraz pleśni. Można je podawać bezpośrednio w postaci owocu (cały lub pokrojony), w formie deseru (mrożony, zmiksowany) lub dodawać je do karmy. Wiele psów lubi też jeść truskawki prosto z krzaka. Jeśli posiadamy ogród lub balkon, można z łatwością samodzielnie wyhodować smakołyki dla swojego czworonożnego przyjaciela. Wtedy mamy pewność, że truskawki są najzdrowsze i najsmaczniejsze.


Może ci się spodoba:

Zobacz również....

Lagotto Romagnolo
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Lagotto Romagnolo jest jedną z najstarszych ras psów aportujących z wody. Ma doskonały węch i wielką pasją do pracy, Jest oddany, bardzo posłuszny i łatwy w szkoleniu. Wesoły, przyjazny i bardzo czuły charakter sprawia, że jest doskonałym psem do towarzystwa i cieszy się obecnie coraz większą popularnością jako pies rodzinny.

Dlaczego pies je trawę?
Kategorie: Blog, Życie z psem,

U psów apetyt na trawę nie jest niczym niezwykłym. Większość z nich lubi zatrzymywać się na poboczu drogi lub trawniku, aby posmakować zielonych źdźbeł. Pojawia się jednak pytanie dlaczego psy jedzą trawę i co najistotniejsze – kiedy staje się to problemem? W tym artykule dowiesz się, co kryje się za skłonnością psów do podjadania trawy i w którym momencie może stanowić to powód do niepokoju oraz podstawę do interwencji.

Czy pies może jeść jabłko?
Kategorie: Blog, Życie z psem,

Psy nie są wyłącznie mięsożercami, lubią również żywność pochodzenia roślinnego, taką jak owoce i warzywa. Jednak należy pamiętać, aby do karmienia czworonożnego przyjaciela nigdy nie podchodzić beztrosko. Choć wiemy, że owoce są dla czworonoga cennym źródłem witamin oraz minerałów, nie wszystkie roślinne surowce są dla niego bezpieczne. W takim razie, czy pies może jeść jabłka? W tym artykule zebraliśmy najważniejsze informacje na temat połączenia pies – jabłko.