Choroba lokomocyjna u psa

Choroba lokomocyjna u psa

W dzisiejszych czasach pies w podróży nie jest niczym niezwykłym. W samochodach, w pociągach, nawet w samolotach. Właściciele są mocno przywiązani do swoich pupili, zatem nie ma się co dziwić, że pragną z nimi dzielić czas, również  podczas wyjazdów. Mimo licznych udogodnień, które oferują nam ośrodki, hotele, pensjonaty sprawa wspólnego wyjazdu z psem okazuje się często nie lada wyzwaniem. Dlaczego? Otóż, wiele psów źle znosi podróże, a wyprawa z pupilem, który nie najlepiej się czuje, może być uciążliwa dla wszystkich. Co zrobić by ułatwić naszemu zwierzakowi taką jazdę, jak się do niej przygotować, jak rozpoznać chorobę, minimalizować i leczyć objawy. Przyglądniemy się temu tematowi i dowiemy się czym jest choroba lokomocyjna u psa. 

Choroba lokomocyjna u psa. Duży pies oraz jego właścicielka siedzą w bagażniku samochodu

Choroba lokomocyjna u psa – jak ją rozpoznać u swojego pupila?

 Wybierając się w podróż musimy pamiętać, że psu, który jeździ różnymi środkami  transportu może także towarzyszyć choroba lokomocyjna, Jeśli Twój pies w czasie podróży ma trudności z oddychaniem, wydaje się być zmęczony, często ziewa lub jest niespokojny, mocno się ślini lub wymiotuje to zdradza  objawy typowe dla nietolerancji transportowej. Wywoływać ją może ruch pojazdu lub strach przed dźwiękami, które wydaje.

Choroba lokomocyjna u psa, zwana też kinetozą dotyka około 20 proc. populacji. Większość  jej symptomów pojawia się w ciągu pierwszych minut jazdy, a niektóre nasilają się w miarę trwania podróży. Objawy są następstwem nieprawidłowej interpretacji sygnałów docierających z otoczenia. Mózg zwierzęcia odbiera jednocześnie sygnały :w ruchu i w spoczynku. Uruchomione zostają mechanizmy obronne, które wywołują w organizmie objawy typowe dla kinetozy. Nietolerancja transportowa może wystąpić u każdego psa, bez względu na jego wiek, płeć i rasę. Najczęściej jest jednak diagnozowana u zwierząt, które nie ukończyły drugiego roku życia. Z obserwacji wynika, że z wiekiem część dorosłych czworonogów po prostu z niej wyrasta.

Choroba lokomocyjna u psa – jak złagodzić objawy chorobowe?

Powinniśmy strać się, żeby pies miał dobre skojarzenia z podróżą. Na początku powinno się z nim jeździć w miejsca, które lubi . Zabieranie go na wycieczki dla przyjemności na pewno pomoże przezwyciężyć lęk zwierzęcia przed jazdą samochodem i pozwoli zapomnieć o nieprzyjemnych skojarzeniach. Ostatni  posiłek powinien zjeść na sześć, osiem godzin przed planowaną podróżą, Choroba lokomocyjna u psa bardzo często wywołuje nudności, a przy pustym żołądku zwierzę jest mniej skłonne do wymiotów. Należy pamiętać, że woda do picia nie podrażnia żołądka i pupil powinien mieć do niej dostęp. Chcąc ograniczyć do minimum ryzyko wystąpienia wymiotów można podać psu środki uspokajające. Jednak należy pamiętać, że to lekarz weterynarii podejmuje decyzję o tym, jaki środek i w jakiej dawce powinniśmy podać zwierzakowi.

Jak pomóc psu podczas jazdy?

Niektóre zwierzęta bez problemu znoszą długie godziny jazdy, inne po kilku kilometrach mają dosyć. Trzeba więc ustalić, do której grupy należy ulubieniec. Zwykle przód samochodu jest bardziej stabilny, często więc skłonne do chorowania zwierzęta lepiej czują się na przednim siedzeniu. Czworonożny przyjaciel na pewno będzie się czuł lepiej mając także możliwość wyglądania przez okno.  Świeże powietrze dobrze robi każdemu, kto nie czuje się najlepiej, także psu. Nie należy jednak otwierać okien samochodu na całą szerokość, bo to może zachęcić go do ucieczki, wystarczy je uchylić.

Niektóre zwierzęta wpadają w panikę, kiedy samochód jest w ruchu. Choroba lokomocyjna u psa zazwyczaj wzmaga ten lęk. W tej sytuacji można te posiedzieć z nim trochę w samochodzie, bez włączania silnika, dać mu jakiś smakołyk. Kiedy pies polubi już siedzenie w samochodzie, można spróbować zabrać go na krótką przejażdżkę, następnie stopniowo wydłużać czas jazdy. Jego skłonność do choroby lokomocyjnej powinna zniknąć lub w znaczący sposób się zmniejszyć.

Jak radzić sobie z objawami choroby ? Leczenie farmakologiczne

Poznaliśmy już sposoby minimalizowania objawów lęku przejawianego przez czworonoga podczas podróży. Jednak co zrobić w sytuacji kiedy powyższe metody okażą się niewystarczające lub całkowicie zawiodą. Na szczęście na rynku dostępne są odpowiednie preparaty farmakologiczne, które po konsultacji z weterynarzem można podać swojemu pupilowi. Dawkowanie ustala się indywidualnie, uwzględniając przede wszystkim stan ogólny czworonoga, jego wiek, masę ciała i częstotliwość występowania objawów typowych dla kłopotliwej dolegliwości. 

Ważne! 

Choroba lokomocyjna u psa, tak jak i każde schorzenie wymaga od opiekunów cierpliwości i dużej rozwagi. Bezwzględnie nie należy podawać pupilowi żadnych środków farmakologicznych bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem weterynarii! Zwierzęta i ludzie mają odmienny metabolizm. Podanie farmaceutyków z naszej apteki w dawce przeznaczonej dla człowieka niesie ryzyko zatrucia, a przedawkowanie może doprowadzić nawet do śmierci czworonoga.


Może Ci się spodoba:

Zobacz również....

czarna obroża regulowana z odblaskiem dla psa warsaw dog
Kategorie: Blog

Odblaski w akcesoriach dla psów zapewniają większe bezpieczeństwo podczas spacerów. O opcję odblasków w obrożach, szelkach i smyczach pytaliście nas już kilka jesieni temu, dlatego bardzo się cieszymy, że wreszcie możemy Wam dać to, czego potrzebujecie ?

Jak bezpiecznie przewozić psa samochodem? Jakie akcesoria wybrać?
Kategorie: Blog

Weekendowy wypad za miasto, zagraniczny urlop z psem, odwiedziny teściów, wizyta u weterynarza – jeśli mamy do dyspozycji auto, okazji do jazdy z psem znajdzie się od groma. Wiele osób przewozi psa w aucie zupełnie “luzem” – na kolanach, na tylnej kanapie, na przednim fotelu czy w bagażniku. Tymczasem istnieją realne powody dla których powinniśmy […]

Turkusowe zarządzanie w praktyce
Kategorie: Blog

Chcę Wam opowiedzieć jak działamy i co jest takiego kręcącego w turkusowych organizacjach. Zmiana sposobu zarządzania w kierunku turkusu to nieustanne wyzwania w komunikacji i samoorganizacji, ale też mnóstwo sposobności do rozwoju osobistego i swobody!