Owczarek środkowoazjatycki – autochton z Azji

Owczarek środkowoazjatycki – autochton z Azji

Owczarek środkowoazjatycki jest hardym psem o silnym charakterze. Chociaż odznacza się bardzo niezależnym usposobieniem, szybko przywiązuje się do opiekuna i traktuje go z szacunkiem oraz czułością.

Owczarek środkowoazjatycki

Historia rasy

Rasa owczarka środkowoazjatyckiego wykształciła się na drodze naturalnej selekcji i na przestrzeni wieków nie była poddawana modyfikacjom hodowlanym. Ten pies pasterski znano w Azji Środkowej już 5 000 lat temu. Z upływem wieków przedstawiciele tej autochtonicznej rasy przystosowali się do ekstremalnych warunków klimatycznych oraz terenowych: od mroźnych szczytów górskich, po upalne pustynie. Owczarki środkowoazjatyckie, związane z ludami pasterskimi, strzegły domostw i pilnowały stad. Wykorzystywano je także do polowań na zwierzynę i walk psów. Znawcy uważają, że owczarek środkowoazjatycki pochodzi od dawnych mastifów azjatyckich i jest spokrewniony z mastifem tybetańskim.

Rasę uznano przez FCI w latach 80- tych ubiegłego wieku. Wtedy też pierwsze owczarki środkowoazjatyckie trafiły do naszego kraju, od razu zdobywając znaczną popularność. Pies ten powszechnie występuje w Afganistanie, Iranie, Kazachstanie, Kirgistanie, Tadżykistanie, Turkmenistanie i Uzbekistanie. Według klasyfikacji FCI owczarka środkowoazjatyckiego zalicza się do grupy II, sekcji 2.2, wzorzec nr 335 – molos w typie górskim.

Sugerowane rozmiary i szerokości akcesoriów dla psa tej rasy:

Oto sugerowane rozmiary, jakie będą pasować na dorosłe psy tej rasy. Zostały dobrane na podstawie długoletniego doświadczenia w szyciu akcesoriów oraz najczęstszych wyborów innych opiekunów psów tej rasy. Pamiętaj, tylko zmierzenie da 100% pewność - każdy pies jest inny.

Owczarek środkowoazjatycki – wygląd zewnętrzny

Owczarki środkowoazjatyckie są dużymi psami, o harmonijnej budowie ciała. Ich waga wynosi od 45 do 79 kg, przy wysokości 60 – 78 cm. Mogą poszczycić się dostojną i silną sylwetką, z muskularnie zbudowanymi nogami. Mają duże, prostokątne głowy, które są proporcjonalne do reszty ciała. Ich owalne uszy są średniej wielkości i zwisają naturalnie po bokach głowy. Zarówno uszy, jak i ogon owczarka środkowoazjatyckiego zwykle przycina się. Praktykowane jest to szczególnie w krajach, z których pochodzą. Ogon w naturalnej postaci jest wysoko osadzony, zakręcony lub szablasty.

Podwójne płaszcz owczarka jest puszysty i odznacza się gęstym podszerstkiem oraz szorstkimi i prostymi włosami. Sierść spotyka się prawie we wszystkich kolorach i kombinacjach, z wyjątkiem błękitnego, czekoladowego i czarno-rudego. Duże oczy owczarka środkowoazjatyckiego są owalne, dość głęboko osadzone. Ich kolor obejmuje gamę odcieni, od orzechowego do ciemnobrązowego, ale obwódki oczu są zwykle czarne.

Charakter

Owczarek środkowoazjatycki jest odważnym, wytrzymałym, zrównoważonym i spokojnym psem. Jest bardzo czujny i reaguje błyskawicznie na pojawiające się zagrożenie. Charakteryzuje go duża niezależność i pewność siebie. Ponieważ bywa hardy i wyniosły, wymaga odpowiedniego nadzoru i wychowania ze strony doświadczonego właściciela.

Owczarek środkowoazjatycki bardzo sobie ceni kontakt z domownikami, jest kochającym i wiernym członkiem rodziny. Ten lojalny olbrzym uwielbia zabawy i lubi spędzać czas z dziećmi, zwłaszcza z tymi, z którymi mieszka na stałe. Inne domowe zwierzaki zazwyczaj akceptuje bez zastrzeżeń. Jednak podobnie jak w przypadku wszystkich ras olbrzymich, właściciel owczarka środkowoazjatyckiego powinien nadzorować interakcje swojego pupila, zarówno z dziećmi, jak i innymi zwierzętami. I właśnie z racji swoich gabarytów i siły, tego psa nie poleca się osobom starszym oraz rodzinom z małymi pociechami.

Owczarek środkowoazjatycki –  dla kogo ta rasa?

Z reguły owczarki środkowoazjatyckie bez trudu przystosowują się do niesprzyjających warunków mieszkaniowych, lecz trzymanie go w kawalerce w bloku może być niewygodne i uciążliwe, zarówno dla czworonoga, jak i wszystkich domowników. Psy te znacznie lepiej radzą sobie w domu z zamkniętym ogródkiem.

Wychowanie i opieka nad owczarkiem środkowoazjatyckim nie należy do najłatwiejszych. Wymaga odpowiedzialnego i doświadczonego opiekuna, który potrafi zastosować odpowiednie metody szkolenia i dysponuje czasem potrzebnym na naukę i utrwalanie właściwych zachowań. Wczesna socjalizacja, pozytywne i przyjazne metody szkolenia, cierpliwość, konsekwencja to podstawowe elementy gwarantujące sukces wychowawczy psów tej rasy.

Pielęgnacja

Owczarki środkowoazjatyckie to psy stosunkowo mało wymagające w utrzymaniu. Ich pielęgnacja wiąże się głównie ze szczotkowaniem sierści (raz lub dwa razy w tygodniu) i kąpielą, gdy się ubrudzą. W okresie linienia (wiosną lub wczesnym latem) zrzucają dużo sierści i wymagają wtedy codziennego wyczesywania martwych włosów. Pazury owczarka należy systematycznie przycinać oraz dbać o uszy, które łatwo się brudzą w czasie zabawy na zewnątrz domu.

Owczarek środkowoazjatycki i jego zdrowie

Owczarki środkowoazjatyckie uważa się za za bardzo zdrowe, średnio żyją 10 – 12 lat. Ponieważ rasa ta ewoluowała w warunkach naturalnych, zazwyczaj dotyka ją niewiele schorzeń genetycznych. Wśród najczęstszych problemów zdrowotnych można wymienić dysplazję stawów biodrowych i łokci. Przedstawiciele tej rasy narażone są również na skręt żołądka.


Może Ci się spodoba:

Zobacz również....

Padaczka u psa
Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Padaczka u psa jest zaburzeniem układu nerwowego, spowodowanym powtarzającą się nadmierną aktywnością neuronów w mózgu. Schorzenie objawia się trwałą skłonnością do występowania napadów drgawkowych.

Akita amerykańska
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Akita amerykańska jest rasą psów dużych, znanych z mądrości, szlachetności, a także ze szczególnej lojalności wobec właściciela. Niezwykła inteligencja i odwaga akity amerykańskiej czynią czworonoga tej rasy doskonałym zwierzęciem domowymi, stróżem, psem służbowym oraz terapeutycznym.

Jak nauczyć psa podawać łapę?
Kategorie: Blog, Szkolenie psa,

Podawanie łapy to sztuczka, której właściciele psów uczą najczęściej swoje czworonogi. Szkolenie jest proste i nie zajmuje dużo czasu, a pozytywny efekt wpływa na wzmocnienie więzi i sprawia wiele radości obu stronom. Zobacz, w jaki sposób nauczyć pupila podawać łapę, aby trening był efektywny i satysfakcjonujący.