Pies ciągnie na smyczy – jak stosować szelki easy walk? [CZ.2]

Pies ciągnie na smyczy – jak stosować szelki easy walk? [CZ.2]

Oto druga część z serii kilka zasad jak oduczyć naszego psa ciągnięcia na smyczy.

Jeśli umknęła Wam część pierwsza, zajrzyjcie w te pędy! Znajdziecie tam wprowadzenie wraz z najważniejszymi zasadami, które trzeba poznać przed rozpoczęciem treningu. W tej serii ukażą się 3 artykuły. Ich autorką jest Olga Maciejewska, Mama Behawiorysta.

>> Co zrobić by pies nie ciągnął na spacerze?

Po pierwsze i najważniejsze, musicie wiedzieć, że same szelki nie nauczą psa chodzenia na luźnej smyczy. Potrzebny jest jednoczesny trening.

Szelki „Easy Walk” posiadają zapięcie z przodu, dzięki którym w momencie, gdy Twój pies napina smycz, automatycznie odwraca się w stronę opiekuna, co uniemożliwia ciągnięcie. Psiak nie jest w stanie ciągnąć, jak w zwykłych szelkach, w których zapięcie jest na grzbiecie.

Gdy Twój pies zaczyna ciągnąć i napina smycz:

  1. Zatrzymaj się;
  2. Cmoknij lub wydaj inny neutralny dźwięk zwracający jego uwagę;
  3. Kiedy Twój pies odwróci się ku Tobie – pochwal go!;
  4. Zmień kierunek spaceru, wtedy pies automatycznie podąży za Tobą na luźnej smyczy (jeśli zależy Ci na dotarciu w wybrane miejsce, lub masz zaplanowaną trasę spaceru, możesz do niej wrócić w momencie gdy pies zacznie za Tobą podążać);
  5. Nagródź go w tym momencie dobrym słowem oraz smakołykiem.

Smycz przypięta do szelek „easy walk” musi być pomiędzy opiekunem a psem, nie może zawijać się nad grzbietem zwierzęcia. Smycz powinna łączyć psa i opiekuna najkrótszą drogą.

Na początku bardzo ważne jest częste nagradzanie i chwalenie psa za spokojne chodzenie na smyczy.

Ćwiczenie to warto zacząć w cichym miejscu, gdzie nie będzie dużo rozproszeń dla psa. Znajdź miejsce w którym nie ma psów, ani ludzi – to ułatwi Wam skupienie. Rolkarze, bawiące się dzieci czy podbiegające bez pytania psy, mogą stanowić z początku ogromne wyzwanie, unikaj ich.

Następnie stopniowo zwiększaj utrudnienia, które rozpraszają psa. Gdy Twój pies opanował już chodzenie na luźnej smyczy, nagradzaj go rzadziej, ale pamiętaj o zaskakiwaniu psa, aby nie wiedział kiedy i jaki smakołyk się pojawi. Zawsze jednak powinieneś go chwalić słownie.

Szelki typu „easy walk” są to szelki treningowe, dlatego nie można ich używać przez całe życie. W momencie kiedy Twój pies opanuje umiejętność chodzenia na luźnej smyczy możesz wrócić do swojej ulubionej obroży lub szelek. Pamiętaj jednak o konsekwentnym nagradzaniu za spokojne chodzenie oraz o niedopuszczaniu do ciągnięcia.

Nauka spokojnego chodzenia na smyczy jest ważna i ułatwia wspólne życie. Zwróć jednak uwagę, by zapewnić psu czas na swobodne węszenie oraz bieganie w bezpiecznych miejscach. Możesz wtedy wykorzystać długą kilkunastometrowa linkę treningowa. Przywołuj swojego psa i nagradzaj za każdym razem, gdy podejdzie do Ciebie. W ten sposób Twój pies nauczy się, że powrót do opiekuna zawsze wiąże się z czymś pozytywnym. Niestety często przywołanie psa oznacza dla niego koniec swobodnego biegania lub zapięcie na smycz i powrót do domu, dlatego warto to zmienić.

Pamiętaj, bardzo ważne są Wasze relacje, dlatego ciągle je rozwijaj i pielęgnuj, a część problemów sama zniknie. Pozwól swojemu psu być psem, niby banalne, ale bardzo ważne. Nie zapominajmy o zaspokojeniu psich potrzeb, dlatego uszanuj jego naturalną ciekawość względem otaczającego go środowiska.

[edgtf_separator class_name=”” type=”normal” position=”center” color=”” border_style=”” width=”” thickness=”” top_margin=”” bottom_margin=””]

Ola Maciejewska – behawiorystka, mama dwóch chłopców i labradora Vito. Prowadzi fanpage’a Mamabehawiorysta. Absolwentka Wydziału Nauk o Zwierzętach na SGGW oraz studiów podyplomowych Psychologia Zwierząt w Polskiej Akademii Nauk. Związana z fundacją “Pomocna Łapa”, dla której prowadziła zajęcia z dogoterapii z pomocą jej osobistego psiego asystenta, Vito. Jest zatrudniona jako asystent lekarza weterynarii i behawiorysta w przychodni weterynaryjnej “Białobrzeska”. Dumna członkini Polskiego Towarzystwa Etologicznego (PTE), które zrzesza osoby związane z naukami behawioralnymi oraz pracujące czynnie w dziedzinie etologii.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kod na 5% rabatu! Zapisując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Warsaw Dog Zofia Kwiatkowska 03-185 Warszawa, ul. Myśliborska 53/210, NIP: 5213480050, w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest Twoja zgoda. Masz prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Masz prawo żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Dalmatyńczyk (inaczej wyżeł dalmatyński) jest niezwykle inteligentnym, przyjacielskim, pełnym energii psem. To pojętny uczeń, który ma duszę klauna. Lubi sztuczki i uwielbia popisywać się swoimi talentami. Ma ujmującą osobowość i bez problemu potrafi zaskarbić sobie sympatię wszystkich wokoło.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Tłuszczaki u psów są dość powszechnym problemem, budzącym zrozumiały niepokój u właścicieli. Na szczęście nie każda zauważona podskórna zmiana jest groźna. Tłuszczaki zazwyczaj nie są niebezpieczne i nie wymagają leczenia. W każdym jednak przypadku konieczna jest wizyta u weterynarza w celu dokładnego zbadania i zdiagnozowania pupila.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Basenji przyciąga uwagę oryginalnym wyglądem i pewnością siebie. Jest mądry, przyjazny i pełen energii. Choć zazwyczaj dość mocno akcentuje swoją niezależność, pozostawia niezatarte wrażenie pogodnym charakterem.

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji i odbierz kod na 5% rabatu!